Do poprawnego wyświetlania strony należy zainstalować przeglądarkę Mozilla Firefox lub Opera

Rajdy, wycieczki, warsztaty – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Olkuszu

Rajdy, wycieczki, warsztaty

ROK SZKOLNY 2018/2019

DALEJ ŚWIĘTUJEMY…

„Dziecko to taki patriota mały”, „ Jesteśmy Polką i Polakiem”…te i inne słowa zabrzmiały na mini festiwalu piosenki patriotycznej dla klas I- III. Dzieci śpiewały o miłości do Ojczyzny, o pięknie naszego kraju, o tym jak dobrze być Polakiem. W taki sposób najmłodsi uczniowie kontynuują obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz Polskę.

SADZENIE DRZEW Z OKAZJI 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI

Klasy pierwsze włączyły się w ogólnopolską akcję sadzenia drzewek upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczmy i bawmy – Kahoot

W dniach od 05.11.2018r. do 09.11.2018r.odbył się w naszej szkole „Wielki Test o Józefie Piłsudskim” z wykorzystaniem aplikacji Kahoot. Korzystając z urządzeń mobilnych, uczniowie klas IV-VIII brali udział w grze w zespołach 1 lub 2 – osobowych. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat  Marszałka Piłsudskiego. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

WYCIECZKA DO PARKU ROZRYWKI

18 października 2018 r. uczniowie z klas pierwszych uczestniczyli w wycieczce do Parku Rozrywki Zatorland. Zwiedzili tam: Dom ,,do góry nogami”, Park Ruchomych Dinozaurów – a w nim największego na świecie ruchomego argentynozaura  oraz Muzeum Szkieletów i Skamieniałości. W Parku Owadów –  zobaczyli 16 gigantycznych figur owadów. Aktywnie spędzili czas w Lunaparku na różnorodnych urządzeniach rozrywkowych. Dzieci obejrzały film o dinozaurach w kinie 5D. Na koniec wycieczki mali turyści odbyli rejs statkiem w Parku Mitologii. Podczas rejsu obejrzeli umieszczone na wodzie,  pięknie odwzorowane figury greckich bogów, herosów, bohaterów i mitycznych stworzeń oraz wysłuchali ciekawych mitologicznych opowieści. Uczniowie wrócili z wycieczki pełni wrażeń.

ŚLADAMI NIEPODLEGŁOŚCI NA ZIEMI OLKUSKIEJ

15 października 2018 r. odbyła się wycieczka do Bydlina z udziałem klasy VII a i VI b. Wyjazd miał za cel przybliżyć uczniom tematykę związaną z przypadającą niedługo setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie odwiedzili Szkołę Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie, w której znajduje się Izba Pamięci poświęcona legionistom w rozegranej bitwie w dniach 17-19 listopada 1914 roku z rosyjskimi oddziałami. Obiekt został wybudowany z inicjatywy Marszałka za pieniądze legionistów, którzy pragnęli zostawić pamiątkę dla przyszłych pokoleń. Po zapoznaniu się z historią bitwy pod Krzywopłotami, uczniowie udali się na miejscowy cmentarz ,gdzie złożyli kwiaty oraz zapalili znicz upamiętniając poległych  legionistów. Następnie uczniowie uczestniczyli w ognisku z kiełbaskami. Wycieczka była bardzo udana i pouczająca. Opiekunami wycieczki były panie Dorota Stachowicz-Mączka, Ewa Skołucka oraz Justyna Brzezińska.

NA PIENIŃSKICH SZLAKACH

W dniach 3-5 października 2018r. uczniowie klas 5a i 5c wraz z opiekunami wyruszyli na trzydniową wycieczkę  w Pieniny. Pierwszym obiektem zwiedzania był zabytkowy drewniany piętnastowieczny kościółek w Dębnie Podhalańskim; zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jeden z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów w Polsce. Tego samego dnia uczniowie zwiedzili zamek w Niedzicy – średniowieczną warownię znajdującą się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego. Pogoda nie rozpieszczała, ale nikt nie narzekał.

Drugiego dnia młodzi turyści wyruszyli na szlak górski na Sokolicę – jeden z najpiękniejszych, znajdujący się na wysokości  747 m n.p.m. szczyt w północno-wschodniej części Pienin Środkowych. Można stamtąd podziwiać fantastyczną panoramę na malownicze Pieniny i okoliczne miejscowości. Pogoda była piękna, w dali dało się obserwować granie Tatr. Trasa wiodła z Krościenka przez Czertezik oraz przełęcz Sosnów. Droga nie była łatwa, wymagała od młodzieży dużej sprawności, wytrzymałości i uwagi.

Ostatniego dnia uczestnicy wycieczki wyjechali wyciągiem krzesełkowym na Palenicę, skąd wyruszyli trasą grzbietami górskimi w kierunku wąwozu Homole – jednego z największych atrakcji przyrodniczych Pienin, gdzie znajdują się liczne osobliwości zarówno przyrody żywej jak i nieożywionej. Po drodze był postój w schronisku „Pod Durbaszką”, gdzie można było smacznie zjeść i odpocząć.

W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki brali udział w quizie dotyczącym poznanych obiektów; trafne odpowiedzi uczniów świadczą o tym, że podczas wyjazdu bardzo dużo się nauczyli. Wyjazd był naprawdę udany i na pewno długo pozostanie w pamięci uczniów.

WYCIECZKA DO KRZYKAWKI

2 października 2018 r. klasy pierwsze były na wycieczce w Staropolskim Dworku w Krzykawce. Dzieci zwiedziły zabytkowy Dworek oraz wzięły udział w warsztatach gliniarskich, które odbyły się w pracowni ceramicznej. Po wykonaniu prac plastycznych uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zabawach ruchowych w parku, na placu zabaw, na terenie Dworku. Po aktywnie spędzonym czasie, dzieci zostały poczęstowane pieczonymi kiełbaskami, przygotowanymi przez rodziców z klas pierwszych. Wszyscy uczestnicy wycieczki bardzo zadowoleni wrócili do szkoły.

ZAJĘCIA KLASY 1B NA UNIWERSYTECIE PROFESORA WODNICZKA W PWIK W OLKUSZU

KLASY PIERWSZE W STAROPOLSKIM DWORKU W KRZYKAWCE

UDZIAŁ KLASY 1B W OGÓLNOPOLSKICH URODZINACH KSIĄŻKOWEGO MISIA

ROK SZKOLNY 2017/2018

ODKRYWAMY PIENINY

9 maja br. uczniowie klas 5a i 4b wraz z opiekunami wyruszyli na trzydniową wyprawę w Pieniny. Pierwszym punktem zwiedzania był zabytkowy drewniany kościółek z XVw. w Dębnie Podhalańskim. Jest to jeden z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów i jednocześnie jeden z najbardziej znanych polskich zabytków w kraju i za granicą, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnym zabytkowym obiektem był  zamek w Niedzicy – średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego. Największą atrakcją pierwszego dnia wycieczki stał się jednak spływ Przełomem Dunajca. Płynąc flisackimi tratwami młodzi turyści podziwiali piękne krajobrazy Pienińskiego Parku Narodowego. Kolejnego dnia uczniowie wyruszyli na podbój Trzech Koron – najwyższego szczytu Pienin Środkowych wznoszącego się 982m n.p.m. Nagrodą za trudy wspinaczki był wspaniały widok rozlegający się z platformy widokowej na Okrąglicy- najwyższym ze szczytów góry. Ostatniego dnia uczniowie przemierzyli liczący 800 m długości wąwóz Homole – jedną z największych atrakcji przyrodniczych Pienin, gdzie znajdują się liczne osobliwości zarówno przyrody żywej jak i nieożywionej. Następnie wędrując pięknymi łąkami dotarli do Schroniska „Pod Durbaszką”. Odwiedzili także Uzdrowiskową część Szczawnicy.

DZIEŃ RODZINY

WYCIECZKA KLAS TRZECICH DO MOSZNEJ

W dniu 21 maja 2018 r. uczniowie klas trzecich wyjechali na 5-dniową wycieczkę do Mosznej, aby zostać członkami Akademii Pana Hrabiego. W drodze do celu, odwiedzili opolskie ZOO, w którym podziwiali egzotyczne zwierzęta. Stamtąd pojechali wprost do bajkowego zamku w Mosznej. Zajęcia rozpoczęli od ustalenia honorowych zasad, którymi kieruje się każdy absolwent akademii. Poznali zasady savoire vivre’u, zasady nakrywania do stołu i dobrych manier podczas posiłku. Wnętrza zamku i jego zakamarki zwiedzali w ciągu dnia i wieczorem, pokonując przy tym setki schodów. Wiele emocji przyniosło dzieciom opowiadanie legendy o Białej Damie. Mnóstwo energii włożyli w poszukiwanie kamienia filozoficznego ukrytego na terenie rozległego parku. Podziwiali też widoki z wież pałacowych. Uczyli się wytwarzać magiczne eliksiry i poznali życie koni pełnej krwi angielskiej w sąsiadującej z zamkiem stadninie. W ramach relaksu jeździli bryczką. Przemierzając przez okolice, podziwiali piękne rododendrony i azalie, które porastały wielkie połacie parku. Przed wyjazdem hrabia pasował ich na członka akademii, dzięki czemu dołączyli do grona absolwentów. Wyjazd był bardzo udany, pełen wrażeń.

MAM  TALENT

23 kwietnia 2018r. uczennica naszej klasy Tosia Konieczna zorganizowała i przeprowadziła konkurs ,,Mam Talent”. Uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje talenty: wokalne, taneczne  i muzyczne. Wszyscy podczas występów świetnie się bawili. I miejsce zdobyła Zosia Biłejszis,  II miejsce zdobyły Kinga Nieć i Nadia Filo, III miejsce zdobyły Julia Milka i Lila Urban.

FESTIWAL PIOSENKI RAJDOWEJ

13 kwietnia 2018r. uczniowie klasy 3b wzięli udział w XVII edycji Festiwalu Piosenki Rajdowej. Dzieci zaśpiewały dwie piosenki. Wszyscy uczestnicy festiwalu świetnie bawili się przy piosenkach rajdowych prezentowanych przez dzieci ze szkół podstawowych oraz przedszkolaków.

WYCIECZKA KLAS SZÓSTYCH DO ZAKŁADU GOSPODARKI KOMUNALNEJ W BOLESŁAWIU ORAZ WIZYTA W SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT „RAFIK”

11 kwietnia 2018 roku odbyła się wycieczka klas szóstych do ZGK w Bolesławiu. Spotkanie rozpoczęliśmy od wejścia do obiektu produkcyjnego, aby poznać nowoczesną technologię do segregacji odpadów. Następnie uczniowie obejrzeli prezentację nt. działalności ZGK „Bolesław” Sp. z o.o. oraz krótki film pt. „Smog”. Na koniec wizyty dzieci dostały drobne upominki. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w schronisku dla bezdomnych zwierząt „Rafik” w Bolesławiu. Dzieci przygotowały zbiórkę dla zwierząt i przekazały dla podopiecznych schroniska. Uczniowie zwiedzili wszystkie kojce z psami.. Nie obyło się bez emocji, wzruszenia i refleksji nad losem bezdomnych zwierząt. Opiekunami wycieczki była pani Magdalena Gamrot i pani Justyna Brzezińska.

„KU NIEPODLEGŁEJ”- ŻYWA LEKCJA HISTORII

W związku z przypadającą niedługo setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”. Z tej okazji 10 kwietnia w naszej szkole odbył się pokaz historyczny ,,Ku niepodległej’ w wykonaniu Grupy Artystycznej Rekonstrukto. W żywej lekcji historii wzięli udział uczniowie klas I-VII. Wykonawcy przygotowali dla młodych widzów krótką opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Podczas pokazu artyści zapoznali uczniów z obyczajami i kulturą epoki. Każdy mógł osobiście obejrzeć kolekcję broni, stroje, uzbrojenie.

WIZYTA W SCHRONISKU ,,RAFIK” W BOLESŁAWIU

W marcu klasa 3b wzięła udział w akcji na rzecz zwierząt bezdomnych ze Schroniska ,,RAFIK” w Bolesławiu. 28 marca dzieci przekazały do schroniska dużą ilość karmy, koce, ręczniki, zabawki dla zwierząt oraz miski. Po obejrzeniu schroniska uczniowie odbyli spacer z dwoma uroczymi pieskami.

WYCIECZKA DO LASU

9 marca 2018r. uczniowie klasy 3b wybrali się na wycieczkę badawczą do lasu w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny.

POWIATOWA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W OLKUSZU

7 marca 2018r. klasa 3b wzięła udział w zajęciach „Wielkanocne tradycje i obrzędy”, organizowanych w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia”.

WYCIECZKA KLASY 4b DO PIESKOWEJ SKAŁY

PIESKOWA SKAŁA DALEKA I BLISKA

1 lutego 2018r. klasy trzecie wzięły udział w Programie „Pieskowa Skała daleka i bliska”. Podczas zajęć w Zamku w Pieskowej Skale realizowany był program edukacji regionalnej. Dzieci miały okazję zapoznać się z dziejami zamku oraz ukazanie ich na tle historii Polski.  W trakcie zajęć przedstawiono sylwetki lokalnych bohaterów i innych postaci ważnych dla naszego regionu. Przygotowane gry edukacyjne pomogły uczestnikom podsumować zdobytą wiedzę. Zajęcia były interesujące. Polecamy!

NOC BIOLOGÓW NA UNIWERSYTECIE JAGIELLOŃSKIM W KRAKOWIE

12 stycznia br.  30 osobowa grupa uczniów z naszej szkoły brała udział w zajęciach zorganizowanych w ramach VII ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów”. Uczniowie z klasy 4b uczestniczyli w zajęciach w Centrum Edukacji Przyrodniczej. Czy pingwiny żyją w Arktyce?, Czy niedźwiedzie polarne żywią się pingwinami?, na te i inne zagadki otrzymali odpowiedź zwiedzając z dr R. Garlaczem ekspozycję zoologiczną. Następnie poznali zwierzęta i rośliny żyjące bardzo dawno temu, zwiedzając z przewodnikiem ekspozycję ” Historia życia na Ziemi”. W tym samym czasie uczniowie klasy 5a, 6a, 6b uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych „Pierwsze kroki w laboratorium” w Zakładzie Fizjologii i Toksykologii Rozrodu, poznawali sprzęt laboratoryjny, wykonywali ekstrakcję DNA z banana. Następnie na zajęciach „Entomolog jedzie w teren” dr hab. T. Pyrcz zapoznał ich z podstawowym wyposażeniem entomologa. Uczniowie zwiedzili także magazyn ze zbiorami naukowymi motyli w Centrum Edukacji Przyrodniczej. Wszyscy uczestnicy odwiedzili różne wystawy, np. Świat nietoperzy i ich badaczy, Prawdziwa natura ślimaka, Elektryczność w przyrodzie. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z zajęć, które miały na celu pobudzenie aktywności badawczej. Opiekunami uczniów były panie Joanna Kocjan i Agnieszka Łaskawiec.

KONKURS PRZYRODNICZY

W dniu 22.01.2018r. w klasie 3b odbył się konkurs przyrodniczy w formie teleturnieju. W konkursie walczyły trzy drużyny o miano ,,Mistrza Przyrodnika”. Konkurs zorganizowały i przeprowadziły uczennice: Marysia Gurbiel i Kalinka Solarz. Wybór zawodników do drużyn odbył się poprzez losowanie karteczek z nazwą drużyny, do której zawodnik miał należeć. Następnie zespoły odpowiadały na pytania. W pierwszym etapie z zakresu przyrody, a w drugim z zakresu trzech kategorii: ludzkie ciało, ptaki, wodne stworzenia. Zdobywane punkty każdej z drużyn były na bieżąco zapisywane na tablicy. Drużyna, która wygrała konkurs, zdobywając największą ilość punktów, zanim otrzymała nagrody musiała odtańczyć na środku klasy szalony taniec zwycięstwa. Pozostałe zespoły również otrzymały nagrody, które ufundowali rodzice. Dzieci bawiąc się świetnie podczas konkursu, poszerzyły swoją wiedzę z zakresu przyrody.

WIZYTA KLASY 3B W MURACH URZĘDU MIASTA I GMINY W OLKUSZU

12 grudnia 2017r. uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią Panią Iwoną Kulawik gościli w olkuskim magistracie. Wizytę rozpoczęli spotkaniem z burmistrzem Romanem Piaśnikiem, a potem dowiedzieli się, jak wygląda praca urzędników i z jakimi sprawami można się zgłaszać do poszczególnych wydziałów.

http://www.umig.olkusz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5832:niezwykla-lekcja-w-murach-magistratu&catid=14&Itemid=167&lang=pl#

NAJŁADNIEJSZA OZDOBA ZIMOWO-ŚWIĄTECZNA

11 grudnia w klasie 3b odbył się kolejny konkurs na ,,Najładniejszą ozdobę zimowo-świąteczną”. Organizatorkami konkursu były: Lila Urban, Wiktoria Kiełtyka i Marysia Gurbiel. Zwycięzcą konkursu został Igor Wiśniewski, drugie miejsce zajęła Lena Filo, a trzecie Kalina Solarz. Przyznano również osiem wyróżnień dla: Stasia Górki, Kingi Nieć, Lilii Urban, Wiktorii Kiełtyki, Marysi Gurbiel, Zosi Biłejszis, Emilki Kieres, Basi Haberki. Uczniowie Ci zostali nagrodzeni upominkami zasponsorowanymi przez rodziców oraz wychowawcę klasy. Wszystkie dzieci za udział w konkursie otrzymały słodycze ufundowane przez rodziców. Bardzo pomysłowe i pięknie wykonane ozdoby zimowo-świąteczne udekorowały salę numer 6.

ZAJĘCIA W PiMBP

Klasa 3b brała udział w zajęciach przeprowadzonych w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu.
20 października klasa III b uczestniczyła w  zajęciach z cyklu ,,Biblioteka dla trzecioklasisty”
10 listopada uczniowie brali udział w zajęciach ,,Niepodległość Polski i polskie symbole narodowe”
4 grudnia dzieci wzięły udział w zajęciach ,,Tradycje Bożego Narodzenia w wybranych krajach Unii Europejskiej”

WYCIECZKA KLAS SZÓSTYCH DO ZAMKU W PIESKOWEJ SKALE
28 listopada 2017 r. odbyła się wycieczka do Zamku w Pieskowej Skale z udziałem klasy 6a i 6b .Program dla uczniów pt. „Pieskowa Skała daleka i bliska” miał za cel uzupełnić realizowany w szkołach program edukacji regionalnej. Uczniowie zapoznali się z dziejami zamku, który został ukazany na tle historii Polski. W trakcie zajęć uczestnikom przedstawiono sylwetki lokalnych bohaterów i innych postaci ważnych dla naszego regionu, przybliżono podstawowe zagadnienia z zakresu kultury dworskiej, opowiadano o heraldyce, obyczajach i ubiorze. W sali edukacyjnej odbył się również quiz o zamku pt. Porządki w muzeum oraz gra edukacyjna. Wycieczka była bardzo udana i pouczająca. Opiekunami wycieczki były panie Justyna Lara, Małgorzata Wróbel oraz Justyna Brzezińska.

LICZYMY I ŚWIETNIE SIĘ BAWIMY

W dniu 01.12.2017r. w klasie 3b odbył się konkurs matematyczny ,,Liczymy i świetnie się bawimy”. Konkurs zorganizowali i przeprowadzili uczniowie tejże klasy: Zosia Biłejszis, Witek Czyż i Hania Kluczewska. Uczniowie podzieleni na 5 zespołów rywalizowali między sobą w potyczkach matematycznych. Dla każdego zespołu organizatorzy przygotowali zestaw zadań, łamigłówek i puzzli matematycznych. Dzieci mogły wykazać się wiadomościami i umiejętnościami z zakresu: mierzenia, sprawnego liczenia, rozwiązywania zadań tekstowych prostych i złożonych, logicznego myślenia, rozumienia pojęć matematycznych oraz obliczeń zegarowych. Wychowawczyni klasy p. Iwona Kulawik czuwała nad sprawnym przebiegiem konkursu. Po wykonaniu wszystkich zadań matematycznych, podliczono punkty zdobyte przez poszczególne grupy. Drużyny, które zajęły I, II i III miejsce otrzymały upominki w postaci maskotek, natomiast wszystkie dzieci dostały jajko niespodziankę. Nagrody zostały ufundowane przez rodziców z tej klasy. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą matematyczną oraz chęcią dobrej zabawy.

TURNIEJ GIER I ZABAW „MAŁY MISTRZ”

24 listopada 2017r.  na hali sportowej MOSiR odbył się Turniej Gier i Zabaw „Mały Mistrz” etap powiatowy. Naszą szkołę reprezentowała drużyna z klas 3ab w składzie: Mateusz Rogóż, Witold Czyż, Maciej Kopera, Stanisław Górka, Chmist Lena, Kubańska Lena, Piątek Nadia, Filo Nadia, rezerwowi: Magda Januszek, Mateusz Curyło. Ta dziesiątka do ostatniego dnia walczyła o wejście do drużyny reprezentującej naszą szkołę. Uczniowie wywalczyli 3 miejsce na jedenaście szkół startujących. O zwycięstwie zaważyły minimalne punkty. Wszyscy otrzymali medale, dyplomy i słodkie upominki. Gratulujemy wszystkim uczniom wspaniałej rywalizacji i zapału do ćwiczeń. Uczniów przygotowały do zawodów: pani Iwona Kulawik, pani Małgorzata Chwast przy współpracy nauczyciela wychowania fizycznego pani Beaty Wadas.

MISTRZOSTWA POLSKI FREESTYLE FOOTBALL OLKUSZ 2017R.

16 listopada 2017r.  w naszej szkole gościli: Dawid Ziomek – Wice Mistrz Polski z 2016 roku, Adrian Frant 3 krotny medalista Mistrzostw Świata oraz Tomasz Lebiocki prekursor Freestyle w Polsce. Panowie po raz drugi pokazali naszym uczniom wspaniałe triki piłkarskie. Zachęcali do uprawiania sportu, rozwijania swoich pasji, spędzania wolnego czasu czynnie. Pokazali, że nie potrzeba super wyposażonej sali gimnastycznej żeby uprawiać sport i zdobywać wyniki. Uczniowie świetnie się bawili i mieli możliwość uczestnictwa w niektórych trikach.

WYCIECZKA KLASY 3B

17 listopada 2017r. uczniowie z klasy 3b uczestniczyli w wycieczce do Miechowa. Najpierw odwiedzili Fabrykę Bombek ,,Decora”, gdzie  poznali proces wytwarzania i ozdabiania bombek choinkowych. Po przybyciu na miejsce uczniami zajęli się pracownicy zakładu. Dzieci  uczestniczyły w warsztatach plastycznych i malowały własne bombki. W czasie zwiedzania fabryki z wielkim zainteresowaniem obserwowały wydmuchiwanie, posrebrzanie – ,,kąpiel”, suszenie, malowanie i pakowanie bombek. Na koniec uczniowie zakupili w sklepie przy fabryce dowolnie wybrane ozdoby. Mieli okazję wykazać się samodzielnością w dokonywaniu własnego wyboru oraz umiejętnością liczenia pieniędzy. Następnie dzieci zwiedziły Bazylikę Kolegiacką Grobu Bożego w Miechowie, w której miały okazję zobaczyć kopię kaplicy w Jerozolimie, w niej Grób Pański oraz kopię Całunu Turyńskiego. Dzięki tej wycieczce dzieci mogły zobaczyć ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga wyprodukowanie bombki. Wracając do szkoły, każdy myślał już o nadchodzących świętach i choince, którą ozdobi własnoręcznie wykonaną bombką.

WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH

16 listopada klasy piąte były na Zamku Pieskowej Skale, którego historia sięga siedmiuset lat. Zamek w Pieskowej Skale góruje nad Doliną Prądnika – jak to zwykle bywa w przypadku warowni, usytuowanie na wzgórzu było decydującym czynnikiem lokacyjnym. Na przestrzeni wieków zamek ciągle rozbudowywano o kolejne baszty i budynki. Przechodząc z rąk do rąk, po II wojnie światowej właścicielem Zamku Pieskowa Skała stał się Skarb Państwa, który ustanowił go oddziałem  muzeum Wawelskiego. Ciekawostką jest iż na terenie zamku nakręcono wiele słynnych scen filmowych, takich jak choćby finałowe spotkanie Skrzetuskiego z Wołodyjowskim („Ogniem i mieczem”), czy też scenę kiedy to w „Panu Wołodyjowskim” Zagłoba zachęca głównego bohatera do porzucenia murów klasztoru. Oprócz tego Pieskowa Skała była również planem dla „Janosika”, „Królowej Bony”, a nawet „Stawki większej niż życie”. Z całą pewnością sam zamek oraz jego bezpośrednie okolice są warte odwiedzenia, oczywiście nieodłączną częścią wycieczki jest również położona nieopodal potężna Maczuga Herkulesa. Uczniowie w tym dniu uczestniczyli w zajęciach i grach edukacyjnych. Wyjazd zaliczamy do udanych i serdecznie polecamy.

WYCIECZKA KLASY 5B

9 listopada 2017r. klasa 5b wraz z wychowawcą udała się do Katowic na wycieczkę łączącą przyjemne z pożytecznym. Uczniowie spędzili milo czas podczas seansu filmowego w Silesia City na projekcji zabawnej, ale i pełnej prawd życiowych komedii „Potworna rodzinka”. Po kinie udaliśmy się na Plac Sejmu Śląskiego do teatru Korez gdzie obejrzeliśmy wspaniałą i nowoczesną wystawę wielkoformatowych fotografii w technice 3D autorstwa Marka Saenderskiego. Niesamowite kompozycje ukazujące piękne krajobrazy, podwodny świat oraz rafę koralową, kompozycje nowatorskich technik wykorzystywanych do tworzenia współczesnych portretów i aktów. Następnie udaliśmy się na kolejne piętra teatru – galerii by zobaczyć wystawę plakatu i fotografii. Wrażenia niezapomniane!

TURNIEJ GIER I ZABAW

31 października 2017r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w Turnieju Gier i Zabaw „Mały Mistrz”. W kategorii klas trzecich wygrała klasa 3a. W kategorii klas I – II wygrała drużyna nr 1 z klasy 2a. Wszyscy uczniowie dzielnie walczyli,  przestrzegali zasad fair play, otrzymali symboliczne nagrody i świetnie się bawili. Turniej przygotowały: pani Beata Wadas i pani Patrycja Zawada – nauczyciele wychowania fizycznego przy współpracy wychowawców klas i pana E. Caraballo-Cortes oraz siostry K. Kuli.

WYCIECZKA KLAS  SZÓSTYCH DO PLANETARIUM W CHORZOWIE

W dniu 26 listopada 2017 r. klasy 6a i 6b uczestniczyły w wycieczce do planetarium w Chorzowie. Najpierw uczniowie odwiedzili obserwatorium astronomicznym gdzie poznali budowę i zasady działania teleskopów oraz sposoby wykonywania obserwacji astronomicznych. Była to okazja do zadania pytań na temat nurtujących wszystkich pytań na temat planet, czarnych dziur i zmian w pogodzie. Następnie uczniowie udali się do stacji klimatologicznej gdzie uczestniczyli w lekcji „Od pomiarów do prognozy” na temat pomiarów i obserwacji składników pogody, poznali przyrządy pomiarowe, dziennik spostrzeżeń meteorologicznych, mapę pogody oraz ogródek meteorologiczny. Ostatnim punktem wycieczki była zajęcia w sali planetarium A jednak się kręci…” na temat orientacja na sferze niebieskiej, gwiazd i gwiazdozbiorów, Układu Słonecznego, teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika oraz ruch obrotowego Ziemi (zmiana dnia i nocy oraz zmiana pór roku). Opiekunami wycieczki byli pani Justyna Brzezińska, pani Justyna Lara oraz pan Edwin Caraballo-Cortes.

NAJŁADNIEJSZA OZDOBA JESIENNA – KONKURS W KLASIE 3b

WYCIECZKA KLAS TRZECICH

16 października klasy trzecie pojechały na wycieczkę do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach i do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Atrakcją w dawnej kopalni srebra było przepłynięcie łodziami kilkaset metrów wąskimi kanałami pod ziemią, natomiast w Muzeum Chleba podziwiać można było setki eksponatów, które obrazowały historię chleba oraz dawne życie na Śląsku. Każdy uczestnik wycieczki własnoręcznie wykonał dla siebie plecioną bułeczkę, która na koniec wycieczki skonsumował. Wycieczka była bardzo udana, a dzieci zadowolone wróciły do domu.

WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLASY 7A

19 października klasa 7a uczestniczyła w wycieczce integracyjnej, która odbywała się na terenie Parku Narodowego w Ojcowie. Zadaniem i celem wycieczki była integracja poprzez dobrą zabawę i naukę. Zajęcia prowadził Pan Kazimierz, instruktor survivalu. Zadania dla klasy  obejmowały różny stopień trudności – od wykonywania rysunków tematycznych przez quiz o Parku Narodowym, aż po przytulanie drzew i nasłuchiwanie tego, co one mają człowiekowi do powiedzenia. Poszczególne grupy zdobywały punkty, w atmosferze zdrowej rywalizacji zaznajamiały się z tajnikami przyrody, tajemnicami natury. Ciekawym elementem tego survivalu było zadanie polegające na samodzielnym rozpaleniu ognia bez pomocy zapalniczki czy zapałek. Do wykonania tego zadania uczniowie otrzymali tylko krzesiwo i kawałki kory brzozy. Zwieńczeniem wycieczki było wspólne ognisko, przy których uczniowie siódmej klasy słuchali opowieści dotyczących historii Ojcowskiego Parku Narodowego, a następnie oraz strzelanie z łuku do tarczy. Siódmoklasistom towarzyszyła piękna pogoda, cudowne krajobrazy parku narodowego. Wycieczka została zasponsorowana przez Dyrekcję naszej szkoły, uczniowie z powodzeniem się zintegrowali i  w dobrym humorze wrócili do Olkusza.

RAJD KLASY 3A

Klasa 3a w ramach programu „Mały Mistrz” wyruszyła na rajd jesienny, którego celem była Syborowa Góra w miejscowości Bogucin Mały. W czasie wędrówki uczniowie pod kierunkiem pani Beaty Wadas- przewodnika i pani Małgorzaty Chwast wychowawcy mieli okazję poznać walory przyrodnicze Ziemi Olkuskiej oraz niektóre miejsca pamięci narodowej. Rajd zakończył się ogniskiem na działce pani Beaty Wadas. Pogoda i humor dzieciom dopisywały. Do szkoły wróciły zmęczone, ale uśmiechnięte.

CZWARTOKLASIŚCI NA ZIELONEJ SZKOLE

W dniach 2 – 7 października nasi czwartoklasiści przebywali na zielonej szkole w małej miejscowości Sól koło Żywca. Naszym miejscem zakwaterowania był Dom Wczasów Dziecięcych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, gdzie czekały na nas ładne czyste pokoje oraz wyśmienite posiłki. Program zielonej szkoły był naprawdę napięty; każdy dzień wypełniony był różnego rodzaju atrakcjami, zajęciami, wycieczkami. Już pierwszego dnia udaliśmy się na spacer po malowniczej okolicy Soli, ciągnącej się doliną potoku Słanica i Czarna Soła, pomiędzy pasmami Rachowca, Oźnej, Kłokocza i Łysicy. Po południu odbył się mecz piłki nożnej. W kolejnych dniach odbyliśmy liczne wycieczki, m.in. do Żywca, gdzie w pięknym zabytkowym Parku Zamkowym, zwanym też Parkiem Habsburgów odwiedziliśmy Mini Zoo, w którym mieszkają kozy, pawie, kury, kanarki, papugi, żółwie, a nawet krowy, świnki i osiołki. W Koniakowie mieliśmy okazję podziwiać słynne koniakowskie koronki, a wśród nich mającą 5 m średnicy największą koronkową serwetę na świecie wpisaną do Księgi rekordów Guinnessa. Następnie odwiedziliśmy Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej, gdzie na zwiedzających czekają makiety ukazujące florę i faunę beskidzkich lasów oraz preparaty roślin i zwierząt. Nie lada atrakcją okazał się pokaz Naukotechniki w Świnnej. Tutaj uczniowie dowiedzieli się, że bananem można przybijać gwoździe, początkowo giętka i elastyczna roślina zamienia się w strukturę podobną do szkła, a rzucona na ziemię róża rozbije się na kawałki. A wszystko to za sprawą ciekłego azotu. Ostatniego dnia wybraliśmy się pociągiem do Zwardonia. Dla niektórych była to pierwsza w życiu podróż tym środkiem transportu. Poza wycieczkami uczniowie mieli wiele innych zajęć i atrakcji: lekcje polskiego, matematyki, przyrody czy wf-u, zajęcia plastyczne, liczne konkursy, turnieje, dyskoteki i wieczory filmowe. Mimo że pogoda trochę kaprysiła, nikt się nie nudził, a wspólnie spędzone dni pozwoliły nam lepiej się poznać, polubić i nawiązać nowe przyjaźnie. Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom wielu wrażeń, nowych doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Do Olkusza wróciliśmy pełni pozytywnej energii, z mnóstwem miłych wspomnień.

 WYCIECZKA KLASY 5a DO JAWORZNA

6 października 2017 r. uczniowie klasy 5a z okazji Dnia Chłopaka pojechali na wycieczkę do Jaworzna. Pierwszym punktem wycieczki był Poligon laserowy Zoltar Laser Tag  - laserowy paintball. Uczniowie w tym miejscu aktywnie spędzili czas. Na arenie w formie labiryntu pełnego zakamarków, bunkrów i kryjówek, przy muzyce nadającej tempa pojedynkom uczniowie rozegrali turniej w czterech pięcioosobowych drużynach. Kolejnym punktem wycieczki był park tematyczny z ogrodami w którym można obejrzeć historię wykopalisk. Ten obiekt ekologiczno-geologiczny jest zlokalizowany na terenie dawnego kamieniołomu Sadowa Góra. Spacerując po terenie, można natknąć się na naturalnych rozmiarów paleorekonstrukcje odkopanych tam kręgowców, tablice informacyjne oraz ekspozycje, przedstawiające i przybliżające historię, a dokładniej okres triasu. Opiekunami wycieczki były pani Anna Nowak i Joanna Kocjan.

WYCIECZKA KLAS SZÓSTYCH DO ŻAREK

 3 października 2017 r. uczniowie klas szóstych uczestniczyli w wycieczce do Żarek. Najpierw uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Światłowodowe bransoletki”. Dzięki nim dowiedzieli się czym jest światłowód. Następnie każdy wykonał swoją światłowodową bransoletkę. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Wioski Żywej Historii. Jest to interaktywna przestrzeń, w której uczniowie dowiedzieli się jak wyglądała codzienność w średniowieczu: co jadali królowie, jak mieszkali rycerze i co sprzedawano na rynku. Uczniowie pisali także gęsim piórem w skryptorium, oglądali miecze, tarcze i hełmy, zaglądali do obozowiska wojownika i mogli zasiąść na królewskim tronie. Na koniec uczniowie zjedli pieczonki. Opiekunami wycieczki były pani Justyna Brzezińska, pani Justyna Lara oraz pan Edwin Caraballo-Cortes.

ROK SZKOLNY 2016/2017

WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH

Z okazji Dnia Dziecka, 2 czerwca klasy czwarte wyruszyły na spotkanie z nauką do Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. Uczniowie podczas spotkań z naukowcami UŚ mieli okazję przekonać się, że nauka może być fascynującą przygodą rozwijającą zainteresowania i pasje. Podzieleni na cztery grupy, uczniowie uczestniczyli w warsztatach, pokazach chemicznych i eksperymentach fizycznych. Zajęcia te pozostawiły niezapomniane wrażenia. W drodze powrotnej klasy zwiedziły Muzeum Śląskie w Katowicach. W muzeum mogliśmy oglądać eksponaty sztuki polskiej, polską scenografię teatralną i filmową, śląską plastykę nieprofesjonalną, a także śląską sztukę sakralną oraz wystawę o historii Górnego Śląska. Ostatnim elementem wizyty w muzeum było obejrzenie Instalacji Odbicie Daniego Karavana. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.

DZIEŃ MATKI PRZYGOTOWANY PRZEZ UCZNIÓW KLAS DRUGICH

W piątek 26 maja 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Przedstawienie przygotowały dzieci z klasy 2a i 2b. Były wiersze z życzeniami, piękne piosenki i taniec. Mamy ze wzruszeniem słuchały swoich pociech. Po części artystycznej dzieci wręczyły swoim mamom przygotowane wcześniej upominki. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.

SPOTKANIE Z MARCINEM PAŁASZEM

26 maja klasa 4a uczestniczyła w spotkaniu autorskim z pisarzem Marcinem Pałaszem, autorem  książek przygód o psie Elfie, słuchowisk i wielu innych pozycji dla dzieci i młodzieży, dwukrotnym laureatem wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego.  Autor bardzo łatwo nawiązał kontakt z dziećmi, błyskawicznie wywołał uśmiech na ich twarzach. Opowiedział o tym, jak zupełnie przez przypadek został pisarzem. Opowiadał skąd czerpie pomysły do książek, zachęcał do czytania, które kształtuje wyobraźnię i wrażliwość, a także poszerza słownictwo. Najnowsze opowieści autora przedstawiają historię psa, którego kilka lat temu zabrał ze schroniska i który jest jego największym i najwierniejszym przyjacielem, a wabi się Elf.   Spotkanie przebiegało w bardzo wesołej i sympatycznej atmosferze. Po zakończeniu spotkania uczniowie mogli otrzymać wpis z dedykacją do książek.

WIOSENNY WYSTĘP KLASY 2B W PRZEDSZKOLU ,,DELFIN”

5 kwietnia klasa 2b zaprezentowała przedszkolakom z Przedszkola ,,Delfin” występ artystyczny pt. „Powitanie Wiosny”. Mali artyści witali wiosnę wierszami, piosenkami oraz tańcem. Dzieciom z przedszkola bardzo podobały się wiosenne stroje, w których występowali ich starsi koledzy oraz marzanny wykonane przez uczniów. Po występie widzowie nagrodzili drugoklasistów gromkimi brawami, a pani Marianna Chwast, dyrektor przedszkola, przygotowała słodki poczęstunek dla małych aktorów.

WYCIECZKA DO  WROCŁAWIA – OSÓWKI – KSIĄŻA

W dniach 06.04-07.04.2017 r. uczniowie klas piątych i szóstej odbyli wycieczkę do Wrocławia, Osówki i Książa Wielkiego. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Muzeum Narodowe oraz Panoramę Racławicką. Podziwialiśmy sztukę na przestrzeni wieków oraz wielkie dziwiętnastowieczne malowidło, które przenosi widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Otrzymaliśmy tam dawkę wiedzy historycznej (okres rozbiorów Polski i Powstania Kościuszkowskiego). Następnie odwiedziliśmy wrocławskie ZOO oraz znajdujące się tam Afrykanarium. Było tam wiele gatunków zwierząt, których do tej pory nie mieliśmy okazji podziwiać. Ostatnim punktem wycieczki tego dnia był Ostrów Tumski – Katedra oraz Rynek. W trakcie zwiedzania słuchaliśmy ciekawostek dotyczących Wrocławia i jego zabytków. Następnego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie od Kościoła Pokoju w Świdnicy, a następnie przejechaliśmy do Perły Dolnego Śląska – Pałacu w Książu Wielkim. Zachwyca on swoim ogromem i majestatem oraz przepychem bogato wyposażonych wnętrz. Wzrusza opowieściami o księżniczce Daisy i całym rodzie Hochbergów, którzy byli właścicielami zamku przez 400 lat. Perełką księżnej Daisy była Palmiarnia w Wałbrzychu. Był to tzw. ogród zimowy właścicieli zamku. Następnie udaliśmy się do miejscowości Głuszyca-Osówka, w której znajdowało się podziemne miasto Hitlera. Przeszliśmy tam trasę ekstremalną i dowiedzieliśmy się wielu informacji dotyczących powstawania obiektu w Górach Sowich oraz o zdarzeniach na frontach II wojny światowej. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni szczęśliwie dotarliśmy do domu. Opiekunami tej wycieczki byli p. Edwin Caraballo-Cortes, p. Justyna Lara oraz p. Justyna Brzezińska.

WYCIECZKA KLAS DRUGICH DO ŻAREK

WYCIECZKA KLAS SZÓSTYCH

Dnia 22 marca klasy szósta „A” i szósta „B” odbyły wycieczkę do Muzeum Śląskiego oraz Teatru Śląskiego w Katowicach. Uczniowie w Muzeum zwiedzili wystawy malarstwa – galerię sztuki polskiej 1800-1845, która prezentuje znaczną część zbiorów malarstwa polskiego z lat 1800–1945 oraz wybrane eksponaty z ówczesnej Sekcji Rzeźby (aktualnie 122 eksponaty), galerię sztuki polskiej po 1945 roku, galerię plastyki nieprofesjonalnej, wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Wystawa ta, prezentowana w miejscu dawnej kopalni „Katowice” – przez blisko dwieście lat będącej świadkiem i uczestnikiem najważniejszych zdarzeń oraz procesów historycznych, jest opowieścią o Górnym Śląsku od czasów najdawniejszych do roku 1989, do przełomu ustrojowego. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów archeologicznych, etnologicznych i historycznych. Znaleziska archeologiczne zgromadzone w wyodrębnionej części wystawy są dokumentami najstarszej historii tego regionu. Każdy eksponat opowiada jakieś historie, które – połączone – tworzą pełniejszy obraz regionu Górnego Śląska. Po zwiedzeniu muzeum uczniowie obejrzeli spektakl „W 80 dni dookoła świata” w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego. Spektakl na motywach powieści Juliusza Verne`a był pełną humoru i wydarzeń adaptacją, muzyka i ruch sceniczny zafascynowały widownię i naszych uczniów.

KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ OZDOBĘ WIOSENNĄ

14 marca 2017r. samorząd klasy 2b zorganizował i przeprowadził konkurs na najładniejszą ozdobę wiosenną. W konkursie brały udział wszystkie dzieci z klasy. Jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele trójki klasowej: Witold Czyż, Nadia Filo i Zofia Biłejszis oraz wychowawca wyłoniło zwycięzców:
I miejsce – Emilia Kieres
II miejsce – Maria Gurbiel
III miejsce – Oskar Szotek
Przyznano również wyróżnienia, które otrzymali: Lena Filo, Magda Januszek,
Barbara Haberka, Witold Czyż, Hanna Kluczewska, Kinga Nieć, Kalina Solarz,
Stanisław Górka i Nadia Filo. Nagrody dla zwycięzców oraz nagrody pocieszenia
Ufundowali Państwo Monika i Paweł Biłejszis.
Wszystkie ozdoby wykonane przez dzieci stanowią dekorację sali nr 6, która wprowadziła wiosenny nastrój.

LEKCJA W MUZEUM AFRYKANISTYCZNYM

23 stycznia 2017r. klasa 2b zwiedziła olkuskie Muzeum Afrykanistyczne im. Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł – Gruszyńskiej. Dzieci z wielką ciekawością słuchały jak pani przewodnik opowiadała o ,,Czarnym Kontynencie” – o jego mieszkańcach, ich zwyczajach, obrzędach i kulturze oraz dzikiej przyrodzie. Uczniowie obejrzeli prezentowany w muzeum bogaty zbiór afrykańskich instrumentów muzycznych oraz imponującą kolekcję malarstwa ,,Czarnej Afryki” (ogółem około dwa tysiące zgromadzonych eksponatów). Na zakończenie pobytu w muzeum dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonały mieszkańca poznanego kontynentu – słonia.

ZABAWY NA ŚNIEGU

POKAZ TAŃCA

Dnia 17 stycznia 2017r. w ramach innowacji pedagogicznej z wychowania fizycznego w naszej szkole odbył się pokaz tańca HIP – HOP. Zespół prowadzony jest przez pana Mateusza Wróbla Mistrza Polski w Salsie Solo. Dziewczynki i chłopcy trenują w klubie „Urban – Fitness”, gdzie zapraszają na zajęcia i czynne spędzanie wolnego czasu. Naszym gościem była również Wicemistrzyni Polski w Akrobatyce Sportowej w trójkach pani Beata Urban – obecnie rodzic naszej uczennicy Liliany, właścicielka klubu fitness. Dzieci świetnie się bawiły, wszyscy ruszyli do tańca i nauki układu, którego uczyły nas dziewczyny z zespołu. Pani Beata zachęciła również uczniów do czynnego spędzania wolnego czasu, uprawiania sportu, tańca, ruchu w terenie. Organizatorem spotkania była pani Beata Wadas.

 KOLĘDOWANIE W DOMU OPIEKI SPOŁECZNEJ W OLKUSZU
W dniu 13.01.2017 r. grupa dzieci z klas V oraz IV wraz z opiekunem panią Justyną Brzezińską odwiedziła Dom Opieki Społecznej przy ul. Jana Kantego. Uczniowie wraz z podopiecznymi domu zaśpiewali kolędy przy akompaniamencie keyboardu, gitary oraz skrzypiec. Za sprawą gry na tych instrumentach śpiewane kolędy brzmiały  piękniej, a cały pokaz nabrał wyjątkowego charakteru, za co bardzo wszystkim dziękujemy!

ZAWODY W TENISIE STOŁOWYM

11 stycznia 2017r. uczniowie w składzie: Igor Kolleman 6b, Damian Molik 5b, Michał Woszczek 5b, Martin Czekaj 5b, Maciej Chęć 5b, Szymon Bednarczyk 5b reprezentowali naszą szkołę w indywidualnych zawodach w Tenisie Stołowym Chłopców. Po zaciętej walce i dużej rywalizacji z czołowymi zawodnikami w tenisie stołowym zajęliśmy miejsca od IX-XII. Opiekunem na zawodach była pani Beata Wadas.

LEKCJA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO NA LODOWISKU

Uczniowie klasy 2b pod opieką wychowawczyni pani Iwony Kulawik wybrali się na lekcję wychowania fizycznego na lodowisko, które znajduje się na Rynku. Większość dzieci wspaniale radziła sobie z jazdą na łyżwach. Natomiast Ci, którzy mieli pierwszy raz łyżwy na nogach, świetnie dawali sobie radę jeżdżąc przy, „balkonikach” i ,,pingwinkach”. Starsi koledzy z gimnazjum chętnie okazywali swoją życzliwą pomoc młodszym kolegom w nauce poruszania się po lodzie. Dzieci były zachwycone taką formą zajęć z wychowania fizycznego, która dała im wiele radości.

POBYT NOCY KLAS PIĄTYCH W KOPALNI SOLI BOCHNIA

W dniach 08.12 – 09.12.2016 r. uczniowie klas piątych wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Pobyt nocny w kopalni łączył w sobie integrację, edukację i stanowił okazję do wypoczynku w leczniczym mikroklimacie podziemnych komór solnych. Zwiedzanie podziemnej ekspozycji multimedialnej miało charakter podróży w czasie. Uczniowie jechali podziemną kolejką oraz zjeżdżalnią, rozegrali mecz piłki nożnej na podziemnym boisku oraz uczestniczyli w dyskotece. Wszyscy wrócili do domów trochę niewyspani, ale za to bardzo zadowoleni. Opiekę na uczestnikami sprawowały p. Małgorzata Wróbel, p. Justyna Brzezińska i p. Justyna Lara.

WYCIECZKA KLAS DRUGICH DO GOSPODARSTWA EKOLOGICZNEGO „PSZCZÓŁKI”

1 grudnia 2016r. klasy 2a i 2b po raz drugi odwiedziły gospodarstwo edukacyjne „Pszczółki” w Niezwojowicach.  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dzieci pisały  list do Świętego Mikołaja, zdobiły bombki choinkowe cekinami, ubierały choinkę i robiły z ciasta pierniczki, które po upieczeniu ozdabiały lukrem. Dzieci z wycieczki wróciły bardzo zadowolone.

FREESTYLE FOOTBALL

17 listopada 2016r. w naszej szkole gościli przedstawiciele R-Style Freestyle Football Team w składzie: Dawid Ziomek, Adrian Franc, Tomek Lebiocki. To światowej klasy grupa freestyle football, której zawodnicy od 2006 roku nieustannie zdobywają tytuły na krajowej i międzynarodowej scenie. Doświadczenie jakie zdobyli przez lata pozwoliło na stworzenie show, którym zachwycają publiczność z całego świata. Panowie również byli 12 XI uczestnikami Mam Talent. Uczniowie mieli możliwość poznania osób, które rozwijają swoje pasje i zainteresowania, do których niekoniecznie potrzebna jest sala gimnastyczna, czy super obiekty. Wystarczą chęci i oczywiście ciężka, systematyczna praca a efekty – sami widzieliście.

WYCIECZKA PO KRAINIE BIAŁEJ PRZEMSZY

15 listopada 2016r. odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich i szóstych z Prezesem Stowarzyszenia Szansa Białej Przemszy. Pan Józef Niewdana zaprezentował ciekawą prezentację na temat walorów przyrodniczych olkuskiej części zlewni rzeki Biała Przemsza. Nawiązał do obszarów Natura 2000 i rezerwatów przyrody istniejących i projektowanych w celu odkrywania cudów przyrodniczych ziemi olkuskiej. Omówił wydany przez Stowarzyszenie przewodnik dla koneserów przyrody i kultury. Pokazując piękne zdjęcia okazów przyrodniczych zachęcił do odkrywania wycieczek krajoznawczych. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w ciekawej lekcji przyrody.

MAŁY MISTRZ

10 listopada 2016r. uczniowie klas II uczestniczyli w super zabawie i ćwiczeniach w jump parku 300frayda w Krakowie. Trenerzy prowadzący zajęcia uczyli przewrotu w przód, ćwiczeń na trampolinach, ścieżce gimnastycznej, skoków do basenów z gąbkami z różnych wysokości. Dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności na ściance wspinaczkowej. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie zdobyli sprawność gimnastyka, więc była to doskonała okazja, żeby sprawdzić swoje umiejętności i doskonalić znane już ćwiczenia. To również okazja do poznania innych form wychowania fizycznego, spędzania wolnego czasu w sposób czynny, rozwijania pasji i zainteresowań, odbycia lekcji w specjalistycznych obiektach sportowych oraz poznanie różnych obiektów sportowych. Opiekunami na wyjeździe były panie: Iwona Kulawik, Małgorzata Chwast i Beata Wadas.

WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH DO ŻAREK ORAZ LEŚNIOWA

4.11.2016 r. uczniowie klas piątych pod opieką Pań: Justyny Lary, Justyny Brzezińskiej oraz Beaty Wadas wzięli  udział w  wycieczce do Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Uczniowie przeżyli niesamowitą przygodę, przenosząc się w czasie do świata dawnych rzemiosł. Stary Młyn, w którym znajduje się muzeum to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z tradycją a zabawa z nauką. Znajduje się tam mnóstwo autentycznych maszyn, urządzeń i narzędzi, a także multimedialne prezentacje, gry, jak również interaktywne zabawy oraz zajęcia warsztatowe. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach wytwarzania pizzy pod kierunkiem Szefa Kuchni w Przystani Turystycznej w Leśniowie. Każde dziecko zrobiło własnoręcznie pizzę z wybranych składników.  Smakowała wybornie. Wszystko to było gwarancją niezapomnianych chwil dla uczestników tej wycieczki.

 „JUMP PARK 300 FRAYDA” W KRAKOWIE

26 i 27 X 2016 roku w ramach innowacji pedagogicznej z wychowania fizycznego uczniowie klas młodszych i starszych uczestniczyli czynnie w lekcji wychowania fizycznego w Krakowie w „Jump parku 300 frayda”. Park trampolin łączy sporty gimnastyczne z wyczynowymi. Na wstępie trenerzy przypomnieli obowiązujące zasady BHP, podzielili uczniów na dwie grupy, przeprowadzili rozgrzewkę pod kątem ćwiczeń gimnastycznych. Następnie w mniejszych grupach uczniowie zapoznali się z ćwiczeniami na trampolinach (różne formy podskoków, prawidłowe ułożenie głowy i ciała), próbowali swoich sił na ściance wspinaczkowej, zeskoków z małej trampoliny do basenu z gąbkami. Frajdę sprawiało wydostanie się z basenu gąbek – nie było tak łatwo jakby się wydawało. Na zakończenie lekcji przeprowadzono ćwiczenia rozciągające i uspokajające, wykonano zbiorowe zdjęcie. Lekcje miały na celu ukazanie uczniom innych form wychowania fizycznego, spędzenia czasu wolnego, również z rodzicami, rozwijanie zainteresowań i pasji sportowych, poznanie innych obiektów sportowych, na których można nie tylko trenować, ale również świetnie się bawić. Opiekunami na wyjeździe były panie: Joanna Kocjan, Jadwiga Stasiak, Danuta Kędzierska – Juzaszek, Agnieszka Łaskawiec, Elżbieta Kajda- Piegzik oraz Pan Łukasz Jarosz, Inicjatorem i organizatorem wyjazdu była Pani Beata Wadas, nauczyciel wychowania fizycznego.

WYCIECZKA KLAS SZÓSTYCH DO PLANETARIUM

Dnia 3 listopada 2016 roku klasy szóste uczestniczyły w wycieczce do planetarium w Chorzowie. Uczniowie najpierw uczestniczyli w lekcji „Od pomiarów do pogody”, która dotyczyła obserwacji składników pogody, pomiarów meteorologicznych. Klasy zapoznały się również z przyrządami pomiarowymi pogody, dziennikiem spostrzeżeń meteorologicznych. Zdobyły wiedzę, jak tworzy się mapę pogody, za pomocą jakich przyrządów prognozuje się pogodę. Ciekawym elementem lekcji było również zapoznanie się ze skrzynką meteorologiczną, obiektem służącym do zabezpieczenia przyrządów niezbędnych do wykonywania pomiarów meteorologicznych przed bezpośrednim działaniem zjawisk atmosferycznych. Po lekcji dotyczącej pogody uczniowie uczestniczyli w dwulekcyjnych zajęciach dydaktycznych pt. „A jednak się kręci…”. Zajęcia dotyczyły orientacji w sferze niebieskiej, gwiazdozbiorów i układu słonecznego, modelu geocentrycznego budowy świata, ruchu obrotowego Ziemi (zmian dnia i nocy), ruchu obiegowego Ziemi (zmian pór roku). Po tych zajęciach klasa szósta „a” i szósta „b” odwiedziła również obserwatorium astronomiczne, gdzie mogli zobaczyć największy w Polsce refraktor (lunetę soczewkową), zadać prowadzącemu zajęcia naukowcowi pytania dotyczące niezmierzonego kosmosu.

WYCIECZKA KLAS DRUGICH

3 października 2016 r. klasy drugie odwiedziły gospodarstwo edukacyjne „Pszczółki” w Niezwojowicach. Warsztaty edukacyjne prowadzone przez gospodarzy wprowadziły dzieci w świat tradycji, przyrody i ekologii. Przeprowadzono m.in. zajęcia edukacyjne w pracowni pszczelarskiej, gdzie odbyła się prezentacja narzędzi pasiecznych oraz degustacja miodów. Dzieci również uczestniczyły w pracach polowych, zbierały ziemniaki, cebulę i piekły ziemniaki w ognisku. Następnie w ekologicznej kuchni robiły pyszne rogaliki z nadzieniem i skubały lawendę. Na koniec dnia uczestniczyły w lekcji, gdzie uczyły się pisać gęsim piórem. Wyjazd był udany i mamy nadzieję, że w grudniu znowu zawitamy do Zagrody w Niezwojowicach.

XXI RAJD GÓRSKI

23 września 2016 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXI Rajdzie Górskim. W tym roku poznawaliśmy walory turystyczne i przyrodnicze Gór Świętokrzyskich. Trasa rajdu: Święta Katarzyna – Łysica – Kakanin, przejazd do Szklanej Huty – Święty Krzyż – Nowa Słupia. Integrowaliśmy się ze Szkołą Podstawową Nr 4 z Olkusza. Wyjechaliśmy o godz. 6.30 a powróciliśmy cali i zdrowi o 20.00 wieczorem. W rajdzie uczestniczyli uczniowie z klasy 3b, 5ab, 6ab. Opiekunami były: pani Agnieszka Łaskawiec, pani Joanna Kocjan i pani Beata Wadas.

WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH DO OJCOWA

Dnia 20 września 2016 roku kasy 4a i 4b pod opieką swoich wychowawczyń, p. Beaty Wadas i Ewy Skołuckiej, pojechały  na wycieczkę do Ojcowa. Wyjazd miał charakter integracyjno- profilaktyczny, a zajęcia prowadzone były przez Panie ze stowarzyszenia wspomagającego wychowanie, Archezja. Uczniowie zostali podzieleni na grupy (Wędrowców, Przyrodników i Łuczników) i wędrowali poczynając od średniowiecznego zamku  (ruiny nad parkingiem) aż do siedziby neandertalczyka (Jaskinia Ciemna). Przy okazji opowieści o historii tych miejsc wplecione były też rozważania dotyczące postaw i zachowań, takich jak: rycerskość pojmowana jako pomoc słabszym, odwaga, solidarność, współpraca w grupie, odpowiedzialność, szacunek dla starszych, poszanowanie rzeczy wspólnych. Oczywiście, poszczególne grupy realizowały swoje zadania. A wycieczka zakończyła się miłym spotkaniem przy ognisku. Czekając na kiełbaski, klasy wybudowały swoje domki z klocków, do których zaproszono wychowawców. Potem tylko przemarsz  uroczą Doliną Ojcowską do parkingu i…powrót do Olkusza.

WYCIECZKA KLAS SZÓSTYCH DO KRAKOWA

Dnia 21 września 2016 roku klasy szóste były na wycieczce w Krakowie w Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz w Teatrze Groteska na spektaklu „Ania z Zielonego Wzgórza”. Uczniowie w Muzeum Inżynierii uczestniczyli w lekcji „Magia w kuchni”, gdzie przeprowadzali doświadczenia z różnymi produktami, jakie możemy znaleźć w kuchni, m.in. dowiedzieli się, jak zmieścić jajko w butelce z wąską szyjką. Sprawdzali, jaki kolor ma sok z czerwonej kapusty i co lubią drożdże. Klasa 6a i 6b oglądała również interaktywną wystawę „Wokół koła”. Wystawa ta o charakterze edukacyjnym, złożona jest z ok. 27 stanowisk obsługiwanych bezpośrednio przez zwiedzających według instrukcji i opisów.  Stanowiska, choć tematycznie dotyczą różnych dziedzin nauki i życia, wiąże wspólny kształt, jakim jest koło. Uczniowie naszej szkoły mogli zatem samodzielnie podnieść 115 kilogramowy silnik, używając wielokrążków, pojeździć rowerem o kwadratowych kołach, zbudować basztę czy podnieść windę napędzaną kołem deptakowym. Uczniowie zwiedzali również eksponaty muzeum, m.in. stare motory, stare auta, prototypy samochodów. Po zajęciach związanych z techniką i nauką nadszedł czas na coś dla ducha, czyli spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza”. Uczniom bardzo podobała się opowieść o potrzebie przyjaźni, ciepła i akceptacji. Spektakl był i zabawny i liryczny, zachwycił i rozbawił uczniów, skłonił do wielu refleksji.  Dowcipnym dialogom towarzyszyły liczne piosenki, wykonane w  niezwykle atrakcyjnej konwencji musicalu. W nastrój opowieści wprowadziła symboliczna, dynamicznie zmieniająca się scenografia oraz stylowe kostiumy. Pełne uroku przedstawienie dostarczyło wszystkim uczniom niezapomnianych emocji.

ROK SZKOLNY 2015/2016

WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH DO ZAKOPANEGO

TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W klasie 1a realizowany był Tydzień Głośnego Czytania w ramach akcji  „Cała Polska czyta dzieciom”. Podczas czytania dzieci gościły swoje mamy i babcie. Zaproszeni goście czytali dzieciom opowiadania i bajki. Spotkania miały na celu rozwijanie zamiłowań czytelniczych dzieci i zachęcenia do sięgnięcia po książkę jako dobrego sposobu na nudę. Dziękujemy babci Ani Pianowskiej, mamom Mateusza Curyło i Mai Sopniewskiej.

TURYSTYCZNE ŚWIĘTO

Grupa uczniów z klasy 2b cały rok szkolny uczestniczyła w innowacji pedagogicznej Mały Turysta Przyrodnik, której głównym celem było poznawanie Olkusza i najbliższej okolicy oraz krzewienie turystyki pieszej wśród dzieci. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich uczestników udało się zdobyć brązową odznakę Miłośnik ziemi olkuskiej.  Uroczyste wręczenie odznak odbyło się 21 czerwca 2016r. w naszej szkole. Odznakę otrzymali: Filip Adamczyk, Nikodem Biwojno, Alicja Czeladzka, Maciej Głąb, Oliwia Jankowska, Jakub Kluczewski, Barbara Kowalska, Jeremi Kutermach, Filip Łuckoś, Zuzanna Roś, Arkadiusz Sochacki, Martyna Ślęzak, Nikodem Żurek, Weronika Borgosz, Krzysztof Roś.

Serdecznie gratulujemy! Powiększyła się grupa uczniów, która ma już brązową odznakę.

W kolejnym roku warto powalczyć o odznakę srebrną. Do wspólnego wędrowania po turystycznych szlakach zachęca pani Joanna Kocjan.

FESTIWAL LITERATURY

9 czerwca 2016r. uczniowie klasy 2 b wzięli udział w Festiwalu Literatury w Krakowie. Dzień obfitował w ciekawe zajęcia warsztatowe, prowadzone przez znamienitych pisarzy i ilustratorów książek dla dzieci. Najpierw uczestnicy warsztatów mieli niepowtarzalną okazję, by zmierzyć się z zadaniem samodzielnego układania haseł, a wszystko to w atmosferze świetnej zabawy! Warsztaty były prowadzone przez Annę Skowrońską, autorkę książki Alfabet polski, która krótkimi tekstami i ciekawymi ilustracjami przybliżała czytelnikom wiedzę o kulturze i historii kraju. Kolejne spotkanie prowadziła Katarzyna Radziwił, która przybliżyła dzieciom: Kim był Nobel? Czym jest nagroda jego imienia? Za co jest przyznawana? Podczas spotkania uczestnicy nie tylko poznali zasady przyznawania tej niezwykle prestiżowej nagrody, ale nawet sami zaproponowali nowych laureatów i dziedziny, w jakich otrzymaliby oni nagrody. Następnie uczestnicy odwiedzili Muzeum Etnograficzne, w którym uczestniczyli w warsztatach wprowadzających w życie codzienne Krakowa sprzed stu lat. Uczniowie dowiedzieli się: Jak funkcjonowała dawna wieś i kim byli jej mieszkańcy? Wizyta w dawnych izbach połączona była z lokalnymi opowieściami, przeglądem dawnych strojów i wyrobów rzemieślniczych. Przybliżono pojęcia: życie codzienne na wsi, mała ojczyzna, mieszkańcy wsi, dawne zawody, rzemiosło, historia domu; tradycja, teatr, symbol, atrybut. Ostatnim punktem programu wycieczki były etnopodróże z Marianną Oklejak, czyli warsztaty kreatywne w  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej. Podczas warsztatu wykonano wycinanki, dzięki którym poznano  bogactwo polskiego folkloru, tradycyjne wzory i przekształcano je w twórczy sposób. Wycieczka ta to jedna wspaniała przygoda z literaturą dziecięcą.

DZIEŃ PUSTEJ KLASY

8 czerwca 2016r. uczniowie klasy 2b i 2c postanowili zwiedzić naszą Polską Saharę czyli Pustynię Błędowską, największy teren piasków śródlądowych w Europie. W tym celu udaliśmy się do Klucz. Pod czujnym okiem przewodnika pana Henryka przemaszerowaliśmy przez Pustynię, podziwiając widoki rozległych piasków pustynnych i roślinności piaskowej. Odwiedziliśmy punkt widokowy na Czubatce z której zeszliśmy w głąb pustyni, a następnie przy Stawie Zielonym i Czerwonym obserwowaliśmy szczupaki i roślinność stawów. Upał w tym dniu nie pozwolił na odbycie dłuższej trasy, ale wszyscy mają nadzieję, że powrócą w to urokliwe miejsce przez które przepływa rzeka Przemsza. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała. Był to kolejny dzień, który można traktować jako akcję Dzień Pustej Klasy, mającą na celu zaciekawienia przyrodą w terenie.

DRUGOKLASIŚCI W TERENIE