Do poprawnego wyświetlania strony należy zainstalować przeglądarkę Mozilla Firefox lub Opera

ODBLASKOWA SZKOŁA – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Olkuszu

ODBLASKOWA SZKOŁA

ODBLASKOWA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZESTNIK RUCHU DROGOWEGO

We wrześniu bieżącego roku nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do akcji „Odblaskowa szkoła”, by promować bezpieczeństwo w ruchu drogowym i uczyć jak postępować, żeby być bezpiecznym na drodze. Koordynatorami akcji jest pedagog szkolny Anna Gałecka – Haratym oraz  nauczyciel wychowana fizycznego Beata Wadas.

APEL PORZĄDKOWY „BŁYSZCZĄCA JEDYNKA”

30 września 2014r. na godzinie wychowawczej odbył się apel porządkowy „Błyszcząca Jedynka”. Wszyscy uczniowie w tym dniu byli ubrani w kamizelki odblaskowe, ukazując jak można być bezpiecznym na drodze. Przedstawiono harmonogram działań związanych z akcją „Odblaskowa Szkoła”. Każda klasa na kartce A4 wypisała kiedy i jakie odblaski zakładamy, żeby być bezpiecznym na drodze (prezentacja pomysłów).

KONKURS PLASTYCZNY „BEZPIECZNIE W DRODZE DO I ZE SZKOŁY”

Został ogłoszony konkurs plastyczny pt. „Bezpiecznie  w drodze do i ze szkoły” Udział w konkursie brali uczniowie klas I-III. Wpłynęło bardzo dużo prac, które były wykonane różnymi technikami i w różnym formacie. Na wszystkich pracach wyeksponowane były ratujące życie odblaski. Konkurs plastyczny został rozstrzygnięty 5 października. Wyniki przedstawiają się następująco:

w kategorii klas I-II
I miejsce – Oliwia Kwartnik kl.1a
II miejsce – Lena Orlińska kl. 1a
III miejsce – Oliwia Jankowska kl. 1b
Wyróżnienia: Filip Piątek kl.1a, Gabrysia Pstruś kl.1a, Kuba kl.1b
w kategorii klas III:
I miejsce – Maja Wojtaszewska kl. 3b
II miejsce – Wanesa Lisiecka kl. 3b
III miejsce – Marysia Wąsiel kl. 3b
Wyróżnienia:
Emilka Kasperkiewicz 3b, Jakub Chwast 3b, Bartosz Grabowski 3a,
Maciej Hamerlik 3a, Krysia Skiba 3a, Michał Woszczek 3b

KONKURS NA FRASZKĘ,WIERSZ „ODBLASKOWA SZKOŁA”

W ramach realizowanego programu ogłoszono konkurs na fraszkę. Prezentujemy najlepsze prace wyłonione przez polonistę Pana Łukasza Jarosza

I  MIEJSCE zajęła MARTYNA DYBICH uczennica klasy IV a

„Gdy nasze dzieciaki idą do Jedynki

I młodsi i starsi, chłopcy i dziewczynki

Wyglądają pięknie jak świąteczne choinki

Odblask na rączce, głowie i nodze

By ich nie spotkało nic złego na drodze

Każdy uczeń jest bardzo wesoły i tak bezpiecznie dociera do szkoły.”

„Odblask teczka

Dziecko droga

Prawa noga

Lewa noga

Hop hop hop samochód STOP.!!!

II MIEJSCE zajął Mateusz Czechowski uczeń klasy V b

Wkładaj odblask, gdy idziesz do szkoły

ozdób swój plecak a będziesz wesoły.

Noś odblaski przyjacielu

to nie będziesz miał wypadku,

torba plecak czy ubranie

wszystko ozdób chuliganie.

III MIEJSCE zajęła Martyna Solarz uczennica klasy V b

W szkole się uczymy, że odblaski mieć musimy.

Gdy jest ciemno idąc drogą odblask nieś ze sobą,

by kierowca już z daleka widział każdego człowieka.

Wyróżnienie otrzymuje Zuzanna Micorek klasa IV b

Noś odblaski by nie pocałować samochodu maski,

a od rodziców dostaniesz oklaski

Każde mądre dziecko wie, że odblaski nosi się.

Wyróżnienie otrzymuje Jakub Łobos klasa IV b

Bez odblasku nie chodź nie, bo może się to skończyć źle.

Czy to w nocy, czy obrzasku nie zapomnij o odblasku

POLICJA W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO NAJMŁODSZYCH

Przedstawiciele z Wydziału ds. Nieletnich zaprosili pierwszaków do Komendy Policji by mogli poznać pracę Policjanta i porozmawiać o szeroko rozumianym bezpieczeństwie.

STRAŻ MIEJSKA W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO NAJMŁODSZYCH

W ramach programu „Odblaskowa szkoła” 7 października 2014r. przedstawiciele Straży Miejskiej w Olkuszu gościli u najmłodszych uczniów naszej szkoły. Po prelekcji wzbogaconej filmem edukacyjnym, każdy pierwszak miał zadanie do wykonania. Musiał przeprowadzić Strażnika przez jezdnię. Wszystkie dzieci z zadaniem praktycznym poradziły sobie doskonale. Na koniec zajęć zrobiono pamiątkowe zdjęcie

KONKURS WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU DROGOWYM

Aby upowszechnić tematykę związaną z bezpieczeństwem oraz akcją Odblaskowa Szkoła, uczniowie klas IV pod opieką pani Anny Nowak  wykonali projekt edukacyjny – Projekt elementu odblaskowego oraz wykonali Pana Stopa, z którym mogli poznać znaki drogowe. Na lekcjach techniki uczniowie poruszali tematy związane z bezpieczeństwem na drodze, poznawali znaki drogowe, rozwiązywali testy wiedzy BRD i oglądali filmy o ważności noszenia elementów odblaskowych oraz uczyli się udzielania pierwszej pomocy.

       BŁYSZCZYMY NA DRODZE JESTEŚMY BEZPIECZNI

W każdej klasie wychowawcy podczas godzin wychowawczych przeprowadzili pogadanki na temat bezpieczeństwa. Uczniowie przygotowali piękne gazetki ścienne, scenki rodzajowe.

       ODBLASKOWY MARSZ NORDINC WALKING

W ramach lekcji wychowania fizycznego w każdej klasie IV-VI przeprowadzono marsz: „Nordic Walking – świetna sprawa, marsz po zdrowie i zabawa”. Uprawiając sport, uczestnicząc w zajęciach rekreacyjnych w terenie też należy być widocznym. Uczniowie uczyli się poruszania po drodze, z zachowaniem zasad ruchu drogowego, uświadamiali się nawzajem co można mieć na  ubraniu, by być bezpiecznym i widocznym na drodze, w terenie.

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA

W ramach realizowanego programu „Odblaskowa szkoła” odbyły się zajęcia pozalekcyjne, na których uczniowie doskonalili swoją jazdę na rowerze, wykonali znaki drogowe, obejrzeli prezentację multimedialną.

FINAŁ AKCJI „ODBLASKOWA SZKOŁA”

28 października 2014r. odbył się finał akcji „Odblaskowa szkoła”. Klasy III-VI uczestniczyły w marszu po ulicach Olkusza, poruszając się zgodnie z przepisami ruchu drogowego dla pieszych w odblaskowych kamizelkach. Uczniowie w ten sposób chcieli pokazać dorosłym, że za bezpieczeństwo na drodze odpowiedzialni są wszyscy tzn. piesi mali i dorośli oraz  kierowcy. Powinniśmy pamiętać o odblaskach przez cały rok, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wieczory są długie a widoczność ograniczona. Uczniowie z kolorowymi transparentami zawierającymi hasła o bezpieczeństwie dotarli do parku miejskiego, gdzie rozwiązywali zdania dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na zakończenie wręczono każdej klasie pamiątkowy dyplom i pilotażowy film o bezpieczeństwie. Koordynatorkami akcji były: pedagog szkolny Anna Gałecka – Haratym i nauczyciel wychowania fizycznego Beata Wadas przy współpracy nauczycieli z naszej szkoły.

Odpowiedz