Do poprawnego wyświetlania strony należy zainstalować przeglądarkę Mozilla Firefox lub Opera

Szkoła Promująca Zdrowie – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Olkuszu

Szkoła Promująca Zdrowie

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

2015/2016

JESIENIĄ SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO – projekt edukacyjny klasy II a i II c

Obfitość jesiennych darów natury i aura wymagająca wzmocnienia odporności stanowiły doskonały pretekst do spotkania społeczności uczniów klas I – III oraz klasy V b we wtorek 20 października 2015r. przygotowanego i zrealizowanego przez uczniów klas: II a i II c wraz z wychowawcami w ramach projektu „Szkoła Promująca Zdrowie”. Drugoklasiści przygotowali barwną gazetkę, na której znalazła się kompozycja nawiązująca do hasła „Jesienią smacznie, zdrowo, owocowo” oraz opisy składników odżywczych występujących w poszczególnych owocach i warzywach, a następnie podczas spotkania z innymi uczniami zachęcali ich do zdrowego odżywiania prezentując dobrane tematycznie wiersze i piosenki. Największą radość sprawili wszystkim biorącym udział w spotkaniu przygotowując degustację potraw sezonowych. Na stołach pojawiły się: placek z marchewki i dyni, szarlotka, rogaliki z konfiturą, sałatka owocowa, soczyste jabłka, soki owocowe, szaszłyki owocowe, pachnące kanapki, sałatka warzywna. Wszystkim bardzo smakowało. Dziękujemy rodzicom i babciom, które są mistrzyniami w kuchni za włączenie się do podjętych przez uczniów zadań poprzez podzielenie się pomysłami i doskonałymi przepisami oraz dyskretny nadzór nad działaniami swoich pociech. Zachęcamy wszystkich kolegów i koleżanki do eksperymentowania w kuchni z jesiennymi darami natury.

2014/2015

ZDROWIE NA TALERZU

20 listopada 2014r. w świetlicy szkolnej odbyła się debata pod hasłem „Zdrowie na talerzu”. Przedstawiciele wszystkich klas wzięli udział w dyskusji na temat właściwego odżywiania oraz jego wpływu na życie i zdrowie człowieka. Szczególną uwagę zwrócono na wartość  I i II śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Podczas zajęć dzieci obejrzały krótką prezentację multimedialną pt. „Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie”, przypomniana została piramida żywienia, a następnie dzieci układały samodzielnie „zdrowy jadłospis” dla ucznia. Na zakończenie i podsumowanie debaty uczniowie z klas IV-VI uzupełnili test z zakresu wiedzy o zdrowym odżywianiu, którego wyniki wywieszone zostaną na tablicy ogłoszeń na korytarzu dolnym. Organizatorkami debaty były panie Anna Kutermach i Justyna Brzezińska.

JESIENIĄ SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO

Jak każdego roku uczniowie naszej szkoły realizują projekty dotyczące zdrowia i zdrowego odżywiania. Projekty powstają w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. Nadmierną masę ciała obserwuje się u 18% chłopców i 14% dziewcząt. W ciągu ostatnich kilkunastu lat drastycznie zmienił się styl życia dzieci – spożywają one zbyt dużo wysokoenergetycznych pokarmów (chipsów, batonów, fast foodów, słodkich napojów gazowanych), a wolny czas spędzają przed komputerem lub telewizorem. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Wiadomo jednak, że te zgubne w skutkach tendencje można odwrócić. Najmłodsi uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawców przygotowali w ramach projektu edukacyjnego pt. „Jesienią smacznie, zdrowo, kolorowo” soki i sałatki warzywno – owocowe. Sześcio i siedmiolatki zachęcają swoich starszych kolegów do kulinarnych eksperymentów. Jesienią nie jest to trudne, ponieważ w sklepach i na straganach kupić można świeże, sezonowe i kolorowe owoce i warzywa, a z nich przyrządzić szybko surówki, soki, sałatki. W czasie realizacji projektu wykorzystano portal wiedzy scholaris. Lekcja interaktywna wprowadzała dzieci w zagadnienie zdrowego trybu życia oraz odżywiania. Zawierała wiadomości dotyczące zasad kulturalnego zachowania przy stole, zdrowego trybu życia i odżywiania oraz efektywnej i bezpiecznej pracy w kuchni. Miłym gestem było częstowanie zdrowym i smacznym sokiem starszych kolegów, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Dziękujemy rodzicom za pomoc w realizacji zadań, a szczególne ukłony kierujemy do Pani Anny Sułek – babci Lidzi Ramzy z klasy 1a, która sprawnie wspierała najmłodszych uczniów podczas przygotowywania soków.


SMACZNE I ZDROWE DRUGIE ŚNIADANIE

8 kwietnia 2014r. klasy czwarte wraz ze swoimi wychowawczyniami, p. Małgorzatą Wróbel i Ewą Skołucką, w ramach działań związanych z promocją zdrowia, zaprezentowały sobie wzajemnie swój projekt pt. ,,Smaczne i zdrowe drugie śniadanie”, zapraszając się do swoich klas na pyszności przygotowane przez uczniów. Był to m. in. wspaniały, zielony koktajl miętowy, owsiane ciasteczka, „kamyczki” jak najbardziej do zjedzenia, Kosztowano a to smakowitych kanapek, a to sałatkę owocową czy wreszcie owoce w czystej postaci. Dzieci pamiętały o zasadach gościnności, postarały się o ładne nakrycie stołu i po skończonej degustacji  posprzątały klasy. Wymieniły się też przepisami.

Prezentacja opisująca podejmowane przez nas działania w zakresie promocji zdrowia

NASZA SZKOŁA PROMUJE ZDROWIE

30 października 2012r. w naszej szkole odbyło się spotkanie warsztatowe związane z realizowanym programem pod nazwą Szkoła Promująca Zdrowie. W zajęciach uczestniczyli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele SP1. W pierwszej części spotkania pani Jadwiga Stasiak przybliżyła zebranym zagadnienia związane ze zdrowiem i jego promocją. Ciekawe było ujęcie tematyki w czterech aspektach: fizycznym, psychicznym, duchowym i społecznym. Posługując się prezentacją multimedialną przedstawiła działania prozdrowotne podejmowane w naszej placówce. W drugiej części apelu uczniowie klas III uświadomili zebranym koleżankom i kolegom jak ważna jest woda dla życia każdego z nas, i jaką rolę i funkcje pełni w organizmie ludzkim. Swoją prezentację wzbogacili barwnymi plakatami, gazetkami oraz piosenkami. Przedsięwzięciem kierowały wychowawczynie: pani Jolanta Banyś i Ewa Grzanka. Spotkanie zakończyło się degustacją wody bogatej w związki mineralne, którą przygotowali rodzice uczniów klas trzecich. Bardzo nam wszystkim smakowało. Dziękujemy.

NAJMŁODSI UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY PROMUJĄ ZDROWĄ ŻYWNOŚĆ

W dniach 07 i 18 grudnia 2012r. odbyły się kolejne spotkania wszystkich uczniów i nauczycieli SP 1 w związku z realizacją projektu „Szkoła promująca zdrowie”. Podczas pierwszego ze spotkań uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się jak ważne jest, aby w codziennej diecie uwzględniać produkty bogate w białko, węglowodany, składniki mineralne oraz witaminy. Nasze koleżanki i koledzy z klas pierwszych wraz z wychowawczyniami Małgorzatą Chwast i Iwoną Kulawik zachęcali do spożywania każdego dnia warzyw i owoców deklamując wiersze i śpiewając piosenki oraz prezentując pokaz mody inspirowany tematem „Warzywa i owoce na każdy dzień”. Rodzice przygotowali degustację warzyw i owoców, za którą pięknie dziękujemy. Spotkanie w dniu 18 grudnia 2012r. miało na celu przybliżenie uczniom tematu: „Od ziarenka do bochenka”. Klasy drugie wspierane przez wychowawców Joannę Kocjan i Jadwigę Stasiak zaprezentowały polską tradycję związaną z chlebem oraz zasady, którymi należy kierować się kupując zdrowe pieczywo. Prezentację wzbogacono plakatami, zdjęciami oraz filmem. Na koniec wszyscy mogli poczęstować się zdrowym, smacznym i pachnącym pieczywem, za co serdecznie dziękujemy rodzicom. Spotkanie zakończono wręczeniem klasom I – III nagród za podjęte w tym semestrze działania promujące zdrowie.

UCZNIOWIE KLAS STARSZYCH PROMUJĄ ZDROWIE

W ramach realizowanego w Szkole Podstawowej nr 1 w Olkuszu projektu „Szkoła promująca zdrowie” w II semestrze roku szkolnego 2012/2013 zadania o tematyce zdrowotnej podjęli uczniowie klas IV – VI. Zdobywając wiedzę w szkole, uczniowie spędzają dużo czasu, siedząc w ławkach, słuchając nauczyciela, pisząc, czytając. Wymaga to dużej koncentracji uwagi i wytężonej pracy mózgu. Konieczny jest zatem relaks. Najbardziej polecana i sprawdzona forma relaksu to aktywność fizyczna, czyli ćwiczenia, gry i zabawy. W czasie gdy aura nie pozwalała (ze względu na niskie temperatury) na spędzanie przez uczniów przerw na świeżym powietrzu o relaks zadbali uczniowie klas VI i V. Najstarsi uczniowie pod czujnym okiem swoich wychowawców przygotowali plakaty reklamujące zabawy wyciszające i relaksujące. Zachęcali młodszych kolegów do gier w szachy, bierki, domino, memory itp. Ponadto korzystając z wiadomości przekazanych przez nauczycieli w czasie lekcji oraz własnych twórczych pomysłów, w holu szkoły opracowali gazetkę ścienną. Gazetka zawierała ładną grafikę oraz ciekawe mini artykuły na temat szkodliwości hałasu, jej odbiorcami byli również rodzice. Podejmując zadanie pt. „Hałas szkodzi zdrowiu” szóstoklasiści przyczynili się do wyciszenia korytarzy podczas przerw i do zabawy w atmosferze koleżeństwa. Kolejny krok w promocji zdrowia postawili uczniowie klas V. Ich zadaniem było realizowanie hasła „Aktywnie po zdrowie”. Zachęcali uczniów innych klas, aby na szkolnym korytarzu w czasie niepogody, uczestniczyli w grach i zabawach ruchowych. Ponadto opiekowali się sprzętem sportowym i podobnie jak szóstoklasiści wykonali estetyczne plakaty i gazetkę dla rodziców na temat korzystnego wpływu ruchu i aktywności fizycznej dla zdrowia. Wspierani przez wychowawców i opiekuna Samorządu Uczniowskiego z zadania wywiązali się wzorowo. W maju zdrowie w naszej szkole promowali uczniowie klas IV, którzy podejmowali zadania w ramach projektu pt. „Znajdź właściwe rozwiązanie”realizowanego we współpracy ze Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Olkuszu. Plakaty oraz gazetka wykonana przez uczniów dotyczyły szkodliwości palenia tytoniu, ukazywały funkcjonowanie ludzkiego organizmu i jego potrzeby między innymi w zakresie odpowiedniego odżywiania. W dniu zebrań z rodzicami uczniowie przeprowadzili akcję pedagogizacji rodziców rozdając ulotki na temat fizjologicznych, estetycznych i zdrowotnych skutków palenia tytoniu. Uczniowie klas czwartych w swych działaniach byli wspierani przez wychowawców. Wszystkim zaangażowanym w działania zdrowotne w minionym okresie dziękujemy.

Nie pal przy mnie proszę!

W Szkole Podstawowej nr 1 od początku bieżącego roku szkolnego realizowany jest program edukacji antynikotynowej pod hasłem „Nie pal przy mnie, proszę” przeznaczony dla klas I – III, a także przeznaczony dla klas IV – VI program „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Obydwa programy mają charakter profilaktyczny. Ich celem jest wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. 11 czerwca 2013r. w szkole odbyła się prelekcja przeprowadzona przez pracowników Wojewódzkiej i Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. W trakcie spotkania goście przekazali uczniom wiele cennych informacji na temat profilaktyki zdrowotnej, a także zwrócili uwagę na zachowania asertywne. Uczniowie zaprezentowali wykonane samodzielnie gazetki tematyczne, plakaty zawierające hasła antynikotynowe oraz zaprojektowane przez siebie znaki zakazu pod hasłem: „Nie pal przy mnie, proszę”.

Odpowiedz