Do poprawnego wyświetlania strony należy zainstalować przeglądarkę Mozilla Firefox lub Opera

Poznajemy wybitnych absolwentów – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Olkuszu

Poznajemy wybitnych absolwentów

SPOTKANIE Z ABSOLWENTKĄ PANIĄ MONIKĄ KORPUSIK

„Śpiewa się duszą…”

                             M. Korpusik

Dnia 1 marca 2016 odbyło się kolejne spotkanie uczniów z absolwentem naszej szkoły. Tym razem swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Monika Korpusik z znanego w całej Polsce, a także na świecie, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zespół ten to jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską. Zespół koncertował na całym świecie, na wszystkich kontynentach, począwszy od Australii poprzez Europę, Azję na Stanach Zjednoczonych skończywszy. Zespół otrzymał również wiele znaczących nagród i wyróżnień, m.in.: Honorowy dyplom uznania Prezydenta USA, Srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznany dyrektorowi artystycznemu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Jerzemu Wójcikowi, natomiast w 2007 roku uzyskał status narodowej instytucji kultury.

Nasz Gość, Pani Monika, solistka i wokalistka „Śląska” w barwny, ciekawy i wciągający sposób przedstawiła historię swojej drogi artystycznej, zaprezentowała utwory i tańce, opowiedziała o swojej życiowej, artystycznej przygodzie w tym znaczącym zespole. Mogliśmy się dowiedzieć, że Nasza Absolwentka swoje pierwsze artystyczne kroki stawiała właśnie w  naszej szkole; to tutaj, jako uczennica, uczestniczyła w wielu konkursach piosenki, konkursach recytatorskich i te pierwsze pasje zrodziły w niej miłość do sztuki.

Na przełomie 1989/90 roku zaczęła pracować w zespole „Śląsk”. Jak się dowiedzieliśmy, dostanie się do tego sławnego zespołu nie było wcale takie łatwe: Pani Monika była jedną z czterystu kandydatek na stanowisko tancerki. Jednak wszystko potoczyło się dobrze i tym samym Pani Monika już 24 lata występuje na scenie.

Uczniowie naszej szkoły mogli wysłuchać i obejrzeć wiele pieśni wykonywanych przez zespół, m.in.: „Trojak”, „Taniec chustkowy”, „Ondraszek”. Pieśni i tańce te pochodzą z różnych części Polski i związane są z wieloma regionami, np. Śląsk Cieszyński, Podhale, Nowy Sącz. Obejrzeliśmy także tańce kurpiowskie, kujawiaka, oberka, poloneza, mazura, tańce pochodzące z Rzeszowszczyzny.

Pani Monika przekazała uczniom również wiele ciekawostek związanych z działalnością zespołu „Śląsk”; dowiedzieliśmy się na przykład, że na jeden koncert zespołu przygotowywane jest około 8 ton samych kostiumów!

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, skłaniającej również do refleksji dotyczącej roli sztuki w życiu każdego człowieka. To dzięki niej potrafimy zapomnieć o codziennych troskach, Ona potrafi dać radość i satysfakcję z życia. Przypomina, że każdy z nas ma w sobie duszę, taką cząstkę, dzięki której może tworzyć, grać, pisać, malować, śpiewać – „Śpiewa się duszą”, jak powiedziała Pani Monika….

SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM PANEM ARTUREM PAYERHINEM

23 lutego 2016r. odbyło się spotkanie z Panem Arturem Payerhinem, absolwentem naszej szkoły. Pan Artur jest prezesem Bractwa Rycerskiego „Kruk” działającego w Olkuszu. Wystąpił przed nami ubrany w zbroję rycerską z przełomu XIV i XV w. Pokazał, że można w niej świetnie się poruszać. Gość nawiązał świetny kontakt z dziećmi, które zadawały mu pytania na temat zbroi i walk rycerskich (mogły założyć hełm i dotknąć miecza). Pan Artur opowiadał wyczerpująco i ciekawie. Uczniowie poznali kolejnego absolwenta z pasją. Warto mieć pasję i rozwijać ją!

SPOTKANIE Z ABSOLWENTKĄ DOROTĄ KIKA

2 lutego 2016r. gościliśmy w naszej szkole utytułowaną szachistkę, Dorotę Kikę (Czarnotę), byłą uczennicę Jedynki. Obecnie Pani Dorota gra już w ekstraklasie seniorów. Pani Dorota w bardzo profesjonalny sposób, przekonywająco i pięknie opowiadała o tym, jak osiągnęła takie sukcesy. Przybliżyła historię Klubu Szachowego w Olkuszu, wspominała o jego pierwszych trenerach (Alojzym Orlickim, Waldemarze Czarnocie) oraz przedstawiła sylwetki kilku utytułowanych, światowej sławy szachistów, wywodzących się z tego klubu, również absolwentów naszej szkoły, w tym mówiła o swoim bracie. Podkreśliła, że warto marzyć, ale to nie wystarczy. Trzeba także ciężko pracować, a sukces będzie możliwy. „Trening czyni mistrza” – tę myśl warto popularyzować wśród młodzieży. Dziękujemy Pani Doroto, Absolwentko na Medal!

SPOTKANIE Z ABSOLWENTKĄ KATARZYNĄ SZOJDĄ

1 grudnia 2015 r. odbyło się spotkanie z absolwentką naszej szkoły, Katarzyną Szojdą. Pani Kasia opowiadała na nim o swoich pasjach artystycznych jakimi są fotografowanie i pisanie. Pokazała wszystkim piękne i bardzo ciekawe zdjęcia (przede wszystkim nadmorskiego krajobrazu) – wszystko z umiejętnie dobranym podkładem muzycznym. Po prezentacji Pani Katarzyna zaczęła rozmawiać z dziećmi o sztuce fotografowania. Czytała także swoje piękne bajki nie tylko dla dzieci. Dowiedzieliśmy się też, że Pani zajmuje się integracją dzieci zdrowych z niepełnosprawnymi. Cieszymy się, że Pani Kasia znalazła czas, by podzielić się z nami swoimi pasjami. Jesteśmy dumni z takiej absolwentki.

SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM ADAMEM KNAPIKIEM

31 marca 2015r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panem Adamem Knapikiem, absolwentem Jedynki. Pan Adam Knapik jest inżynierem budownictwa, a jego pasjami są podróże i żeglarstwo. Pokazywał zdjęcia z wyprawy na Antarktydę. Zaczął od południowoamerykańskich miasteczek, krajobrazów, wspominał o specyfice tamtejszego klimatu. Kolejny etap podróży to płynięcie jachtem, co jest bardzo niebezpieczne. Największym niebezpieczeństwem są góry lodowe. Prezentowane zdjęcia pingwinów i fok wywołały ogromne poruszenie u wszystkich uczniów. Wrażenie wywołały również fontanny zrobione przez wieloryby. Pan Adam pokazał tez kilka krótkich filmików nagranych podczas wyprawy. Bardzo ciekawie było gościć człowieka, który był w miejscach tak odległych od Polski. Dziękujemy Panu Adamowi za to, że nas odwiedził i podzielił się z nami „swoją Antarktydą”

SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM DR DARIUSZEM ROZMUSEM

13 marca 2015r. odbyło się spotkanie ze znanym archeologiem i podróżnikiem, absolwentem naszej szkoły. Spotkanie było zatytułowane „Różne oblicza archeologii”. Pani Dyrektor przywitała zebranych uczniów, przedstawiając sylwetkę absolwenta. Wyjaśniła kim jest i czym się zajmuje. Pan Dariusz Rozmus powiedział, iż jego przygoda z archeologią rozpoczęła się od kółka archeologicznego w olkuskim liceum. Następnie prezentował zdjęcia z różnych ekspedycji, północna Afryka, południowa Sahara. Nawiązał też do Pustyni Błędowskiej. Wspomniał o cmentarzysku w Strzemieszycach Wielkich, na którym są groby z XI w. Pokazał, jak w przybliżeniu wyglądają monety pochodzące z XII w., które odkrył podczas swoich prac. Następnie przedstawił film, na którym zaprezentowano wykonywanie ozdób metodą odlewniczą. Na zakończenie spotkania uczniowie podziękowali Panu doktorowi oklaskami, a pani Dyrektor żegnając gościa podkreśliła, iż ma nadzieję, że ktoś z uczniów podejmie w przyszłości pracę archeologa, bo jest niezwykle ciekawa.

PASJA POŁĄCZONA Z ŻYCIEM ZAWODOWYM

17 stycznia 2014r. w naszej szkole odbyło się, kolejne już w bieżącym roku szkolnym, spotkanie uczniów klas III – VI z absolwentem. Tym razem gościła u nas Pani Anita Lyssek – Boroń, doktor nauk medycznych, znana okulistka. Pani Dyrektor, Ewa Skubis, przywitała i przedstawiła gościa, informując, że jest to mama jednego z naszych uczniów, Kacpra Boronia z klasy 6a. Zrobiło się rodzinnie. Na początku Pani doktor opowiedziała wszystkim zebranym o swoim pobycie w Jedynce (uczęszczała tu od klasy IV), podkreślając domowy, kameralny klimat tej szkoły, w której wszyscy się znają. Wspominała, iż była bardzo dobrą uczennicą, ale najchętniej uczyła się biologii; brała udział w olimpiadzie biologicznej. Chętnie uczyła się także języków obcych oraz  należała do koła tanecznego (przy tej okazji wspomniała o swojej wspaniałej wychowawczyni, Pani Lis); pełniła również funkcję przewodniczącej klasy. Opowiadając o swojej drodze zawodowej, nasza Absolwentka powiedziała, że już w podstawówce chciała być lekarzem, bo to jest zawód, dzięki któremu można pomagać ludziom. Do tego, by pracować jako lekarz specjalista trzeba przebyć długą drogę: najpierw klasa biologiczno – chemiczna w liceum, potem sześcioletnie studia, następnie specjalizacja. Początkowo Pani doktor myślała o chirurgii, ale odradzono jej to z powodu drobnej budowy ciała – wybrała zatem okulistykę (zwaną mikrochirurgią). Następnie wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawego, przystępnego wykładu połączonego z prezentacją na temat oka. Mówiła o budowie oka i wyjaśniała, na czym polegają wady wzroku charakterystyczne dla poszczególnych grup wiekowych. Na zakończenie – prawdziwa gratka – krótki film pokazujący jeden z zabiegów! Oklaskom nie było końca… Spotkanie zakończyło się pytaniami zadawanymi  przez uczniów, na które  Pani doktor odpowiadała wyczerpująco. To była wspaniała lekcja, na której wszyscy uczestnicy dowiedzieli się dużo nie tylko o oku, ale także o tym, że życie zawodowe może być połączone z pasją. Dziękujemy!!!

„NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN”

4 grudnia 2013r. o godz. 10.00 z okazji Dnia Górnika odbyło się spotkanie dla uczniów klas I – III. Zaproszony gość to emerytowany górnik, absolwent naszej szkoły, pan Piotr Głowacki. Na wstępie pani dyrektor Ewę Skubis powitała gościa oraz podkreśliła ważność barbórkowego święta. Podczas prelekcji zaproszony górnik w interesujący sposób przedstawił historię górnictwa olkuskiego. Zwrócił uwagę na ważność historii i tradycji naszego regionu. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, że są różne kolory pióropusza i wskazują na: biały – sztygara, zielony – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej. Uczniowie podziwiali szablę, którą zaproszony gość przyniósł na spotkanie. Szablę otrzymał pan Głowacki za specjalne zasługi dla górnictwa olkuskiego. Na zakończenie uczniowie podziękowali za ciekawą i barwną opowieść piosenką i wierszami oraz wręczyli górnikowi laurkę i kwiaty.

SPOTKANIE Z EMILIĄ KOTNIS – GÓRKĄ ABSOLWENTKĄ JEDYNKI

8 listopada 2013r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas IV-VI z panią Emilią Kotnis – Górką, dziennikarką „Przeglądu Olkuskiego”, absolwentką Jedynki. Pani Dyrektor, prezentując gościa, podkreśliła wartość nauki. W 1991r. Pani Emilia rozpoczęła naukę w SP1. Ważne decyzje, które podjęła w życiu zapadły w tej szkole. Podkreśliła, że udział w telewizyjnym programie „Słowa, słówka i półsłówka” TVP1 (teleturniej) – udział na żywo, transmitowany i oglądany przez wszystkich uczniów na długo zapadł w jej pamięci. Pani Emilia podzieliła się także z uczestnikami spotkania garścią  osobistych wspomnień. Swojego męża poznała w Jedynce (uwielbiali przesiadywać w bibliotece szkolnej, w której w owych czasach pracowała Pani Ewa Mrówka). Wiele mówiła o swojej pasji, jaką prócz dziennikarstwa są podróże. Przy tej okazji zachęcała dzieci do tego, by uczyły się języków obcych. Także decyzję, że będzie dziennikarką, podjęła w naszej szkole. Potem uczyła się w I LO w klasie dziennikarskiej, a następnie studiowała dziennikarstwo w Krakowie. Podkreślała, że ważny jest warsztat pracy. Już w podstawówce pisała teksty, redagowała szkolną gazetkę „Kopernikus”. Pracowała w rozmaitych mediach. Pierwszym wydarzeniem, które wspomina, to wejście na żywo w języku angielskim dla rozgłośni BBC, w Krakowie na dachu Sukiennic. Działo się to po śmierci papieża, Jana Pawła II w 2005r. Kolejnym, ważnym w jej życiu zawodowym wydarzeniem, to opieka nad dziennikarzami zagranicznymi udającymi się do Oświęcimia podczas pielgrzymki do Polski papieża Benedykta XVI. W swojej karierze dziennikarskiej miała także wywiady ze znanymi osobami, a mianowicie: Maciejem Orłosiem, Markiem Niedźwieckim, Dorotą Zawadzką. Jest współautorką książki „Organizacje pozarządowe”. Podjęła studia doktoranckie. Po wypowiedzi gościa urozmaiconej zdjęciami, uczniowie zadawali szereg pytań min. Z kim chciałaby Pani porozmawiać? Kto jest Pani idolem? Na pytania odpowiadała wyczerpująco. Zachęcała uczniów do dobrego pisania w swoim ojczystym języku.  Uważa, że kto chce dobrze pisać musi dużo czytać. Lubi swoją pracę dziennikarską, przynosi jej wiele satysfakcji, uczy kreatywności, gdyż do każdego spotkania musi się solidnie przygotować. Pani Emilia bardzo mile wspomina osiem lat spędzonych w murach Jedynki. Podziękowała gorąco za zaproszenie. Pani Dyrektor dziękując za wizytę, życzyła sukcesów w życiu zawodowym. To było niezwykle miłe spotkanie, a dzieci mogły usłyszeć wiele cennych rad od,  przecież tylko nieco starszej od nich koleżanki. Dla nauczycieli zaś, bo wielu z uczących Emilię pamięta jako uczennicę, to powód do dumy i szczęścia, że tak wartościowy, pełen entuzjazmu młody człowiek to NASZ absolwent.

SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM PROF. DR HAB. MICHAŁEM OSTROWSKIM

30 października 2013r.odbyło się spotkanie uczniów klas piątych i szóstych z wybitnym absolwentem naszej szkoły, prof. dr hab. Michałem Ostrowskim; astronomem, fizykiem, dyrektorem Obserwatorium Astronomicznego UJ. Na początku Pani dyrektor Ewa Skubis, przywitała niezwykłego gościa, podkreślając jego związek z Jedynką (wszak Mikołaj Kopernik, patron, to najwybitniejszy astronom). Następnie rozpoczął się ciekawy wykład pt. „Czy człowiek to zagubiona drobinka w nieskończonym kosmosie?”. W wykładzie tym Pan profesor zwracał uwagę na ogrom, bogactwo i niezbadaność kosmosu. Pokazywał Ziemię na tle Układu Słonecznego, wspominał o naszej Galaktyce. Ziemia i Słońce to pyłki wśród gwiazd na niebie. Z kolei każda Galaktyka to pyłek we Wszechświecie. Dzieci były bardzo zainteresowane wykładem, gdyż prowadzący wszystko, co mówił ilustrował zdjęciami, wykonanymi przy użyciu specjalnych teleskopów. Profesor wyjaśniał, czym są mgławice, czarne dziury i gwiazdy neutronowe. Tłumaczył, jak rodzą się gwiazdy i jak umierają. Zaproszony gość mówił zrozumiale i bardzo zajmująco. Chcąc przybliżyć dzieciom trudne naukowe pojęcia używał porównań. Choćby wyjaśniając gęstość materii: 1 łyżeczka do herbaty gęstej materii ważyłaby tyle, co statek kosmiczny. Po wykładzie uczniowie zadawali mnóstwo różnych, ciekawych pytań, na które Pan profesor odpowiadał wyczerpująco. Spotkanie podsumował stwierdzeniem, że na  wiele pytań nie ma jeszcze odpowiedzi.

Odpowiedz