• Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu

informuje, iż w wyniku postępowania rekrutacyjnego do klasy pierwszej

na rok szkolny 2020/2021 zostały zakwalifikowane wszystkie dzieci.

• Od 25 marca 2020 r. do odwołania w Szkole Podstawowej nr 1

im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu

wyłączeniu podlega bezpośrednia obsługa interesantów.

• Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu informuje, że zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej, w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa

w dniach 12 i 13 marca br. szkoła prowadzi tylko zajęcia opiekuńcze.

Od poniedziałku 16 marca br.
              do środy 25 marca br.

szkoła zostanie całkowicie zamknięta

• DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

• 6 marca 2020 r. w naszej szkole zostało zorganizowane wydarzenie wieńczące projekt „Szkoła Pamięta Żołnierze Wyklęci”. Na spotkanie z młodzieżą klas siódmych i ósmych został zaproszony kombatant podziemia niepodległościowego por. Brunon Piekarski, który w latach 1946-1950  należał do organizacji niepodległościowych Ruch Oporu Armii Krajowej oraz Armia Podziemna na ziemi olkuskiej. Dla uczestników spotkania była to okazja do poznania przeszłych dziejów bezpośrednio od naocznego świadka i uczestnika tamtych wydarzeń. Należy pamiętać, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma możliwość poznać historię II wojny światowej i losy żołnierzy wyklętych wprost z ust weteranów.

Kolejną częścią wydarzenia była gra terenowa, w której wzięli udział uczniowie klas VI, VII i VIII. W budynku szkoły oraz na placu szkolnym zostało zorganizowanych pięć punktów zadaniowych. Uczestniczące w grze pięcioosobowe drużyny miały za zadanie dotrzeć do wszystkich z nich zgodnie z otrzymaną mapą. Obsługę punktów stanowili uczniowie grupy projektowej oraz rekonstruktorzy ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olkuszu. Podczas zaliczania kolejnych punktów uczestnicy gry mogli poznać specyfikę leśnych oddziałów partyzanckich oraz wykonać sprawnościowe zadania praktyczne związane ze sprzętem i uzbrojeniem żołnierzy wyklętych. Następnie została im przybliżona konspiracja cywilna, ze szczególnym uwzględnieniem działalności propagandowej. Podczas tego zadania młodzież mogła z wykorzystaniem rekwizytów z epoki wcielić się w rolę twórców, drukarzy i kolporterów podziemnych ulotek. Nie zabrakło też zadania związanego z rolą dziewcząt i kobiet w konspiracji, w trakcie którego została zaprezentowana m.in. moda damska lat 40-stych. Prócz umiejętności wykonywania zadań praktycznych, uczestnicy gry także musieli wykazać się odpowiednim przygotowaniem teoretycznym, wykorzystując – zdobytą m.in. dzięki przygotowanej wystawie i akademii – wiedzę. Drużyny, które otrzymały największą liczbę punktów zostały nagrodzone. Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał pamiątkową przypinkę oraz broszurę zawierającą najważniejsze informacje na temat żołnierzy.

Projekt został przygotowany przez nauczycielkę historii Justynę Brzezińską, we współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz. Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w projekt . Szczególne przygotowanie w grę terenową wykazała klasa VII a. Natomiast klasa VIII a opracowała montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem polonistki Ewy Skołuckiej. Klasy VI a i IV a przygotowały dekorację pod nadzorem Anny Pawązkiej.