• Aktualności

      • KOMUNIKAT

      • Szczegółowe informacje związane z organizacją żywienia

       w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu

       znajdują się w zakładce RODZICE

      • Wyjazd do Szwecji w ramach projektu Erasmus+

      • Kolejna podróż, kolejna przygoda z Erasmus+ w projekcie HERITAGE ICEBERG: past, present and future” 05.09.2022-09.09.2022 r. Tym razem miło nam gościć w Szwecji w mieście Karlskrona. Miasto zostało założone w 1680 roku, gdy przeniesiono tam siedzibę Szwedzkiej Królewskiej Marynarki. Nazwa pochodzi od zestawienia imienia króla Karola XI i szwedzkiego słowa krona (Karlskrona – Korona Karola). Miasto leży na trzydziestu trzech wyspach archipelagu Blekinge na skalistym wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

       W pierwszym dniu uczestnicy  państw biorących udział w projekcie, spotkali się w Sunnadalskolan - szkole, gdzie uczniowie pochodzą z całego świata. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują różnorodność jako siłę do wzajemnego rozwoju, uczenia się i nauczania. Była to wspaniała okazja do integracji, poszerzenia swojej wiedzy oraz zapoznania sią z historią tego malowniczego miasta - Karlskrona.

       Kolejny dzień spędziliśmy na zwiedzaniu Muzeum Marynarki Wojennej https://www.marinmuseum.se/pl oraz poznaliśmy historię tego miejsca. Następnym punktem zwiedzania była dzielnica Björkholmen - to piękne miejsce z małymi, urokliwymi domkami - miejsce, w którym można przenieść się w inny, kolorowy świat. Osada powstała w XVII wieku, to najstarsza dzielnica Karlskrony, położona w zachodniej części wyspy Trossö.

       Alfred Nobel, Astrid Lindgren Vikingowie, legendy, historia Szwecji i wiele innych ciekawostek dowiedzieliśmy się podczas kolejnego dnia warsztatów/wykładów w zaprzyjaźnionej Sunnadalskolan w Karlskrone. Mieliśmy również okazję poznać się bliżej z nauczycielami i uczniami tej wspaniałej szkoły przy wspólnym rozwiązywaniu quizu, gry w Kubb - gra integrująca przy użyciu drewnianych elementów/klocków, która wymaga dobrej celności i sprytu:) Uczniowie mogli spróbować swoich sił jako kucharze, podczas pracy przy pieczeniu słodkości. Na zakończenia dnia - wizyta w Boda Borg - pokoje aktywności! Wyzwanie dla zmysłów, przeczące prawom fizyki i praca całego zespołu! Pełni wrażeń, satysfakcji i zdobytych doświadczeń kończyliśmy kolejny dzień. W czwartek, w ramach aktywności, uczestnicy projektu Heritage İceberg: Past, Present and Future przygotowali dla uczniów z Sunnadalskolan w Karlskrone, zajęcia mające na celu integrację oraz prezentację swojego kraju - gry, quizy oraz inne zajęcia aktywizujące. To było fascynujące doświadczenie - quizz na temat Polski,  sztuczki z neoliną wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród dzieci. Resztę dnia spędziliśmy na kolejnej podróży -  rejs statkiem na wyspę Aspö. To wyspa w archipelagu Blekinge w południowo-wschodniej Szwecji, zawiera osadę Drottningskär i XVI-wieczną cytadelę morską oraz Muzeum Mobilnej Artylerii Brzegowej, które mieliśmy okazję zwiedzić. Wspólny spacer po wyspie, przygotowany smaczny poczęstunek przez naszych Szwedzkich przyjaciół oraz rejs promem zwieńczył ten wspaniale spędzony dzień. Morskie fale, szum wiatru i wspaniałe widoki pozostaną w naszej pamięci.

       To już ostatni dzień w ramach projektu... Wspaniałe warsztaty z dramy, które dały uczestnikom inne spojrzenie na pracę i zaangażowanie w grupach, na wspólne działania i podejmowanie decyzji. Po warsztatach przyszedł czas na mecz siatkówki. Rozgrywki uczniów i nauczycieli dały wiele satysfakcji i dobrej rywalizacji. Na koniec, w cudownej atmosferze spędziliśmy wieczór pełen muzyki i tańca. Będzie co wspominać! Nowe doświadczenia, nowe znajomości, piękne chwile spędzone w Szwecji w ramach projektu Erasmus+ HERITAGE ICEBERG: past, present and future” Razem tworzymy przyszłość!

      • NOWY ROK SZKOLNY 2022/2023

      • Dnia pierwszego września w Naszej Szkole odbyła się miejsko-gminna inauguracja roku szkolnego 2022/2023. W murach naszej szkoły gościliśmy przedstawicieli władz Miasta i Gminy Olkusz, przedstawicielkę Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie, przewodniczącego ZNP i Solidarności, Rodziców oraz przede wszystkim Uczniów. Szczególne powitania należały się naszym pierwszoklasistom, którzy odebrali z rąk Pana Burmistrza, Romana Piaśnika oraz Pani Dyrektor, Ewy Skubis symboliczne bilety wstępu do naszej szkoły. Przedstawiciele władz serdecznie powitali wszystkich zebranych, życząc wszelkiej pomyślności i sukcesów w nowym roku szkolnym. Po tych miłych, pełnych nadziei słowach odbył się program artystyczny w wykonaniu uczniów klas I-III. Całość uroczystości przygotowały panie Dorota Stachowicz-Mączka i Patrycja Zawada, które prowadziły niniejszą inaugurację.