• Aktualności

      • KOMUNIKAT

      • Szczegółowe informacje związane z organizacją żywienia

       w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu

       znajdują się w zakładce RODZICE

      • Wyjazd do Szwecji w ramach projektu Erasmus+

      • Kolejna podróż, kolejna przygoda z Erasmus+ w projekcie HERITAGE ICEBERG: past, present and future” 05.09.2022-09.09.2022 r. Tym razem miło nam gościć w Szwecji w mieście Karlskrona. Miasto zostało założone w 1680 roku, gdy przeniesiono tam siedzibę Szwedzkiej Królewskiej Marynarki. Nazwa pochodzi od zestawienia imienia króla Karola XI i szwedzkiego słowa krona (Karlskrona – Korona Karola). Miasto leży na trzydziestu trzech wyspach archipelagu Blekinge na skalistym wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

       W pierwszym dniu uczestnicy  państw biorących udział w projekcie, spotkali się w Sunnadalskolan - szkole, gdzie uczniowie pochodzą z całego świata. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują różnorodność jako siłę do wzajemnego rozwoju, uczenia się i nauczania. Była to wspaniała okazja do integracji, poszerzenia swojej wiedzy oraz zapoznania sią z historią tego malowniczego miasta - Karlskrona.

       Kolejny dzień spędziliśmy na zwiedzaniu Muzeum Marynarki Wojennej https://www.marinmuseum.se/pl oraz poznaliśmy historię tego miejsca. Następnym punktem zwiedzania była dzielnica Björkholmen - to piękne miejsce z małymi, urokliwymi domkami - miejsce, w którym można przenieść się w inny, kolorowy świat. Osada powstała w XVII wieku, to najstarsza dzielnica Karlskrony, położona w zachodniej części wyspy Trossö.

       Alfred Nobel, Astrid Lindgren Vikingowie, legendy, historia Szwecji i wiele innych ciekawostek dowiedzieliśmy się podczas kolejnego dnia warsztatów/wykładów w zaprzyjaźnionej Sunnadalskolan w Karlskrone. Mieliśmy również okazję poznać się bliżej z nauczycielami i uczniami tej wspaniałej szkoły przy wspólnym rozwiązywaniu quizu, gry w Kubb - gra integrująca przy użyciu drewnianych elementów/klocków, która wymaga dobrej celności i sprytu:) Uczniowie mogli spróbować swoich sił jako kucharze, podczas pracy przy pieczeniu słodkości. Na zakończenia dnia - wizyta w Boda Borg - pokoje aktywności! Wyzwanie dla zmysłów, przeczące prawom fizyki i praca całego zespołu! Pełni wrażeń, satysfakcji i zdobytych doświadczeń kończyliśmy kolejny dzień. W czwartek, w ramach aktywności, uczestnicy projektu Heritage İceberg: Past, Present and Future przygotowali dla uczniów z Sunnadalskolan w Karlskrone, zajęcia mające na celu integrację oraz prezentację swojego kraju - gry, quizy oraz inne zajęcia aktywizujące. To było fascynujące doświadczenie - quizz na temat Polski,  sztuczki z neoliną wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród dzieci. Resztę dnia spędziliśmy na kolejnej podróży -  rejs statkiem na wyspę Aspö. To wyspa w archipelagu Blekinge w południowo-wschodniej Szwecji, zawiera osadę Drottningskär i XVI-wieczną cytadelę morską oraz Muzeum Mobilnej Artylerii Brzegowej, które mieliśmy okazję zwiedzić. Wspólny spacer po wyspie, przygotowany smaczny poczęstunek przez naszych Szwedzkich przyjaciół oraz rejs promem zwieńczył ten wspaniale spędzony dzień. Morskie fale, szum wiatru i wspaniałe widoki pozostaną w naszej pamięci.

       To już ostatni dzień w ramach projektu... Wspaniałe warsztaty z dramy, które dały uczestnikom inne spojrzenie na pracę i zaangażowanie w grupach, na wspólne działania i podejmowanie decyzji. Po warsztatach przyszedł czas na mecz siatkówki. Rozgrywki uczniów i nauczycieli dały wiele satysfakcji i dobrej rywalizacji. Na koniec, w cudownej atmosferze spędziliśmy wieczór pełen muzyki i tańca. Będzie co wspominać! Nowe doświadczenia, nowe znajomości, piękne chwile spędzone w Szwecji w ramach projektu Erasmus+ HERITAGE ICEBERG: past, present and future” Razem tworzymy przyszłość!

      • NOWY ROK SZKOLNY 2022/2023

      • Dnia pierwszego września w Naszej Szkole odbyła się miejsko-gminna inauguracja roku szkolnego 2022/2023. W murach naszej szkoły gościliśmy przedstawicieli władz Miasta i Gminy Olkusz, przedstawicielkę Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie, przewodniczącego ZNP i Solidarności, Rodziców oraz przede wszystkim Uczniów. Szczególne powitania należały się naszym pierwszoklasistom, którzy odebrali z rąk Pana Burmistrza, Romana Piaśnika oraz Pani Dyrektor, Ewy Skubis symboliczne bilety wstępu do naszej szkoły. Przedstawiciele władz serdecznie powitali wszystkich zebranych, życząc wszelkiej pomyślności i sukcesów w nowym roku szkolnym. Po tych miłych, pełnych nadziei słowach odbył się program artystyczny w wykonaniu uczniów klas I-III. Całość uroczystości przygotowały panie Dorota Stachowicz-Mączka i Patrycja Zawada, które prowadziły niniejszą inaugurację.

      • Uroczyste podsumowanie roku szkolnego 2021/2022

      • Po miesiącach wytężonej pracy nadszedł czas na podsumowanie wyników i osiągnięć mijającego roku szkolnego 2021/2022. W słoneczny, ciepły dzień, 23 czerwca 2022 roku, o godzinie 9.30 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu odbyło się uroczyste spotkanie uczniów i nauczycieli klas I-III naszej szkoły, natomiast o godzinie 10.30 w podniosłej atmosferze, pełnej radości i wzruszeń nastąpiło pożegnanie klas ósmych naszej szkoły, rozdanie dyplomów wyróżniającym się uczniom, a także wzruszające pożegnanie naszej ukochanej kucharki, Pani Barbary Kac, która przechodzi na emeryturę, pożegnanie Pani Bronisławy Wróbel, która uczyła przez rok w naszej szkole matematyki oraz Pani psycholog, Karoliny Krawczyk-Marczyk.

       Mottem spotkania były słowa Jana Sztaudyngera:

       „Młodość to czas oszołomień,

       Gdy się za słońce bierze jeden promień” 

       Galę rozpoczęła Pani Dyrektor Ewa Skubis, która przywitała wszystkich uczniów, gratulując im wyników w nauce i osiągnięć indywidualnych. Witając nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkoły, Pani Dyrektor podziękowała im za owocną współpracę. Szczególne słowa podziękowania zostały skierowane do Pani Barbary Kac – wieloletniego pracownika obsługi i przyjaciela wszystkich uczniów, która przechodzi na emeryturę.

       Następnie odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika z rąk odchodzących ósmoklasistów na ręce pocztów sztandarowych klas siódmych oraz złożenie uroczystej przysięgi.

       Część oficjalną uroczystości Pani Dyrektor zakończyła podsumowując miniony rok szkolny i przekazując życzenia udanych i bezpiecznych wakacji, pełnych wrażeń i słonecznej pogody dla wszystkich uczniów.

       Następnie w podniosłej atmosferze odbyła się ceremonia wręczenia nagród – Statuetek Jedynki, którą poprowadził nasz matematyk – Pan Robert Ceklarz. Nagrody wręczono uczniom w kilku kategoriach: Omnibus Roku, Zdobywca Roku, Kulturalny Małolatek, Kumpel Roku, Społecznik Roku oraz Stały Bywalec.

       Był też moment docenienia matematyków – laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Kangur”.

       W kończącej spotkanie części artystycznej uczniowie za pomocą piosenek, tańca oraz inscenizacji teatralnej wyrazili wdzięczność wszystkim pracownikom szkoły za pomoc, wsparcie i trud włożony w ich nauczanie i wychowanie.

       Po spotkaniu ogólnym, uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami, we własnym gronie, dokonali refleksji nad minionymi miesiącami oraz podzielili się wakacyjnymi planami. 24 czerwca 2022 r. wychowawcy wręczyli uczniom świadectwa, a tym samym rozpoczęły się upragnione wakacje.

      • Powiatowy Konkurs Poetycki im. Anny Piątek

      • Dnia 9 czerwca 2022 roku nastąpiło rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. Anny Piątek. Była to już piąta edycja konkursu, tym razem temat konkursu to “Moja szkoła – mój drugi dom”. Organizatorem konkursu jest pan Łukasz Jarosz, poeta, muzyk, nauczyciel języka polskiego w naszej szkole, przy współudziale pani Doroty Stachowicz-Mączki – nauczycielki muzyki, olkuskiej animatorki kultury. Honorowy patronat nad konkursem objął: Małopolski Kurator Oświaty, Starostwo Powiatowe Olkusz, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Fundacja im. Wisławy Szymborskiej. Konkursu wsparła również Rada Rodziców naszej szkoły. Wicedyrektor szkoły przywitała zaproszonych gości, następnie uczniowie przedstawili program artystyczny składający się z piosenek, wierszy i prezentacji dotyczącej patronki konkursu, Anny Piątek. Słowo wspomnieniowe o patronce wygłosiła również Irena Włodarczyk, olkuska poetka, która znała panią Annę Piątek osobiście. Następnie nastąpiło to, na co wszyscy czekali, czyli ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród. Pan Łukasz Jarosz odczytał zatem protokół konkursu.

       Po wręczeniu nagród laureaci zostali poproszeni o przeczytanie nagrodzonych wierszy. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy do udziału za rok!

      • Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka

      • 31 maja w naszej szkole odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka.

       Na wstępie pani Dyrektor wraz z przedstawicielem Rady Rodziców powitała wszystkich serdecznie i życzyła udanej i bezpiecznej zabawy.

       Wszyscy uczniowie na otwarcie festynu zatańczyli na boisku szkolnym „belgijkę” i układ taneczny „chocolade”, a następnie rozeszli się do przygotowanych przez rodziców atrakcji i nauczycieli wychowania fizycznego konkurencji sportowych.

       W przerwach między zmaganiami sportowymi można było wzmocnić się cukrową watą, lodami, popcornem, bułeczkami, skorzystać z kawiarenki, pozjeżdżać na dmuchanych zamkach, pomalować twarz i nie tylko.

       Konkurencje sportowe rozegrano w kategoriach klas I-III, IV-VI i VII-VIII. Uczniowie mogli sprawdzić swoje możliwości i umiejętności w triobaskecie, walce gladiatorów, przeciąganiu liny, wyścigach w kalesonach, rzutach do celu, grze w dwa ognie.

       Imprezę uświetniło spotkanie i wspólna zabawa z zawodniczkami ze Stowarzyszenia Piłki Ręcznej pod opieką Pani Moniki. Dziewczyny przygotowały zabawy, konkurencje sportowe dla uczniów klas III-IV. Może któraś z dziewczynek pójdzie w ślady zawodniczek.

       Najwięcej emocji wzbudził mecz piłki siatkowej na sali gimnastycznej nauczyciele SP1 contra uczniowie klas VIII. Po zaciętej i wyrównanej walce wygrali uczniowie. A może nauczyciele dali im fory?:)

       Dziękujemy wszystkim sponsorom, rodzicom, dyrekcji, nauczycielom SP1 za przygotowanie i przeprowadzenie tego miłego i wspaniałego Dnia.

      • ALTAMURA 21-25 marca 2022 r.

      • Kontynuując realizację projektu (Sustainability: Learn, change, live - One future for all) w programie Erasmus+,  nauczyciele i dyrektor z naszej szkoły oraz partnerzy z Hiszpanii, Turcji, Portugalii, Grecji, Polski i Włoch spotkali się w Altamurze, we Włoszech. Spotkanie to odbywało się w dniach 21-25 marca 2022 r. Tematem spotkania było „Identyfikujemy i zwalczamy zanieczyszczenia”. Powitano nas wszystkich bardzo serdecznie, wszystkie grupy państw biorących udział w projekcie, nauczyciele i uczniowie, mieli chwilę, aby zapoznać się i zamienić parę zdań na początek spotkania. Mieliśmy okazję zwiedzić całą szkołę, poznać metody pracy oraz narzędzia stosowane przez kadrę nauczycielską  na co dzień, w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Uczestniczyliśmy w zajęciach oraz mieliśmy możliwość obejrzenia szkoły, między innymi bogato wyposażonych pracowni klasowych. Uczniowie mieli świetną okazję zaprezentowania swoich prac oraz podali konkretne rozwiązania na dany temat w postaci dekalogu. Kolejnym punktem wizyty było zabytkowe miasto - Matera. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od historycznego centrum, zobaczyliśmy, jak żyją mieszkańcy na co dzień. Mogliśmy też zobaczyć stare osiedle Sassi, które jest perełką starożytnej architektury. Poznaliśmy również miejscowego artystę, który zajmuje się najstarszą, a zarazem najbardziej dekoracyjną i elegancką techniką  graficzną - miedziorytem. Obejrzeliśmy jego warsztat i technikę wykonywania prac. Podczas rozmowy dowiedzieliśmy się, że współpracuje on z artystami w Krakowie. Nasi uczniowie byli zachwyceni jego pracami. W trakcje zwiedzania miasta zaglądaliśmy w różne zakątki Matery, gdzie poznaliśmy piękno i bogactwo tej europejskiej perły. Po powrocie do Olkusza, na pewno podzielimy się wrażeniami oraz znajomością historii z uczniami naszej szkoły, na temat tego pięknego miejsca, w ramach rozpowszechniania rezultatów projektu. Kolejny dzień – to warsztaty z zakresu gier i zabaw integracyjnych. Warsztaty były prowadzone przez partnerów projektu. Odkryliśmy na nowo, że wprowadzenie gier i zabaw w procesie integracyjnym jest kluczem do budowania wzajemnych relacji oraz efektywnej i wydajnej nauki. Poznaliśmy interesujące metody służące podwyższeniu motywacji wśród naszych uczniów. Następnego dnia, uczestniczyliśmy w pełnym muzyki i śpiewu przedstawieniu,  przygotowanym przez włoskich uczniów w miejscowym teatrze. Wydarzenie było przygotowane bardzo profesjonalnie i na pewno zostanie w naszej pamięci. Po występach wszystkie kraje biorące udział w projekcie zostały przedstawione lokalnej publiczności. Mieliśmy również okazję zwiedzić Alberobello, Trani oraz Castel del Monte - prawdziwe perełki włoskiej architektury. Poznaliśmy również miejscową kulturę oraz przyjrzeliśmy się z bliska, jak wygląda dzień powszedni mieszkańców włoskich miast. Ich świat bez pośpiechu, bez trosk oraz zrównoważony styl życia są godne naśladowania. Ostatni dzień to podsumowanie spotkania, dotychczasowych działań projektowych, stopnia osiągnięcia celów, podziału obowiązków na przyszłe działania, ustalenie dat przyszłych spotkań oraz analiza zagrożenia wynikającego z pandemii Covid -19. Wykonaliśmy również wstępną ewaluację oraz zidentyfikowaliśmy mocne i słabe strony projektu. Niestety, ta wspaniała edukacyjna przygoda, szybko dobiegła końca. Pożegnaniom i wzruszeniu nie było końca. Młodzież bardzo zżyła się przez ten czas spędzony razem, wspólne zdjęcia będą pamiątką, a wspomnienia zostaną w sercach uczestników na długi czas. Obiecywali, że za rok znowu się spotkają przy realizacji przyszłych projektów. To spotkanie było pierwszym ważnym krokiem tej wspaniałej przygody. Udowodniliśmy, że pomimo naszych kulturowych różnic, świetnie się rozumiemy i wybraliśmy właściwy kierunek dla dobra naszych uczniów. Udowodniliśmy, że w Europie nie ma granic i wszyscy jesteśmy jednym wielkim narodem. Chcemy żyć w pokoju, w zdrowym środowisku i otaczać się pięknem przyrody.

        

      • OGŁOSZENIE

      • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu 

       ogłasza nabór na stanowisko pracy:

       Animator sportowo-rekreacyjny na kompleksie sportowo-rekreacyjnym

       przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu powstałym w ramach

       GMINNEGO PROGRAMU REWITALIZACJI OLKUSZA NA LATA 2016-2026

      • KOMUNIKAT

      • Uprzejmie informujemy, iż 23 i 24 marca 2022 r. o godz. 17.00 odbedą się zebrania z rodzicami 

       23 marca klasy I-III

       24 marca klasy IV-VIII

       Zapraszamy

      • DBI 2022

      • Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 obchodzimy 8 lutego.

       DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. 

       Pobierz aplikację mOchrona, która wspiera rodziców w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w sieci

       https://ose.gov.pl/mochrona

      • KOMUNIKAT

      • Zapraszamy uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych Powiatu Olkuskiego                

       do udziału w V edycji Konkursu Poetyckiego im. Anny Piątek „Moja szkoła – mój drugi dom’’.

       Regulamin konkursu jest dostępny w zakładce UCZNIOWIE/KONKURSY

       Organizatorzy

      • KOMUNIKAT

      • Szanowni Państwo,

       od 31 stycznia 2022 r. do 27 lutego 2022 r. uczniowie klas V-VIII przechodzą na naukę zdalną. Uczniowie z klas I-IV kontynuują naukę w trybie stacjonarnym. Zajęcia tak w trybie zdalnym, jak i stacjonarnym odbywać się będą zgodnie z planem lekcji.

       Ewa Skubis

       Dyrektor szkoły

      • HERITAGE ICEBERG: past, present and future

      • https://youtu.be/Mfn35TiQaMY

       W ramach realizacji działań projektu (HERITAGE ICEBERG: past, present and future) w programie Erasmus+, troje nauczycieli z naszej szkoły oraz partnerzy z Włoch, Bułgarii, Szwecji, Turcji i Malty spotkali się w Benevento (Benewent) we Włoszech.

       Pierwszego dnia zapoznaliśmy się z systemem edukacji włoskich partnerów. Mieliśmy również okazję porozmawiać o ich sukcesach,  bolączkach i sposobach rozwiązywania ich codziennych problemów. Ponadto, poznaliśmy ich metody pracy oraz rozmawialiśmy o tym, jak powinna wyglądać szkoła XXI wieku.

       Uczestniczyliśmy w zajęciach pokazowych oraz mieliśmy możliwość obejrzenia szkoły, między innymi bogato wyposażonych pracowni i warsztatów pracy. Mieliśmy zaszczyt poznać i posłuchać znakomitego nauczyciela, który zajął czołowe miejsce w konkursie światowym nauczycieli (Global Teacher Prize). Obejrzeliśmy prezentacje przygotowane przez uczniów na temat najważniejszych zabytków oraz elementów kultury bułgarskiej.

       Następnie uczniowie oprowadzili nas po Benevento. Poznaliśmy historyczne miejsca dziedzictwa Benewentu, dostrzegając pewne podobieństwa z naszymi. Jest to piękne miasto pełne zabytków i legend, które pozostaną na zawsze w naszej pamięci.

       W drugim dniu odwiedziliśmy Neapol. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum archeologicznego, czyli starożytnego miasta ( Herculanum), zasypanego przez erupcję wulkanu Wezuwiusz - 20 metrów pod ziemią. Analizowaliśmy jak zmieniło się życie mieszkańców na przestrzeni wieków i zobaczyliśmy, jak żyli mieszkańcy państwa rzymskiego na co dzień, jak wyglądały sklepy, bary uliczne, uliczki, jak mieszkali biedni i bogaci ludzie. Mogliśmy też zaobserwować lekcję historii w muzeum, która była ciekawą formą zachęcającą i motywującą młodzież do studiowania zagadnień dotyczących początków korzeni naszej cywilizacji. Później zajrzeliśmy w różne zakątki Neapolu, gdzie odkryliśmy piękno i bogactwo tej europejskiej perły. Zapoznaliśmy się z tradycjami świątecznymi z okolic Neapolu. Tymi informacjami na pewno się podzielimy z naszymi uczniami w ramach rozpowszechniania rezultatów projektu.

       W trzecim dniu szkoliliśmy się w dziedzinie Gamifikacji Procesu Edukacyjnego poprzez wykłady, prezentacje i warsztaty. Był to główny cel naszego spotkania we Włoszech. Odkryliśmy na nowo, że wprowadzenie gier i zabaw w procesie nauczania jest kluczem do efektywnej i wydajnej nauki. Poznaliśmy interesujące aplikacje oraz „triki” służące podwyższeniu motywacji wśród naszych uczniów. Wieczorem tego dnia spotkaliśmy się z lokalną władzą i zwiedziliśmy pałac. Rozmawialiśmy o wyzwaniach stojących przed dzisiejszą edukacją i przedstawiliśmy projekt związany z dziedzictwem naszych miast.

       Ostatni dzień to podsumowanie spotkania, dotychczasowych działań projektowych, stopień osiągnięcia celów,  podziału  obowiązków na przyszłe działania, ustalenie  dat przyszłych spotkań oraz analiza zagrożenia wynikającego z pandemii Covid -19. Wykonaliśmy również wstępną ewaluację oraz zidentyfikowaliśmy mocne i słabe strony projektu.

       To spotkanie było pierwszym krokiem tej wspaniałej przygody. Udowodniliśmy, że pomimo naszych kulturowych różnic, świetnie się rozumiemy i poruszamy we właściwym kierunku dla dobra naszych uczniów, społeczności  oraz  szkół.