• LEKCJA HISTORII

• „WYZWOLENIE, ALE CZY WOLNOŚĆ?!”

19 stycznia 2024 r. lekcję historii rozpoczął chórek szkolny, który zaprezentował piosenkę Marka Grechuty pt.: „Wolność”.

20 stycznia 1945 roku nasze miasto opuściły ostatnie oddziały wojska niemieckiego. Zakończył się tym samym dla Olkuszan czas okupacji hitlerowskiej. Do miasta wkroczyły wojska Armii Czerwonej.

O tych wydarzeniach, w przeddzień 79. rocznicy „Wyzwolenia Olkusza” uczniom naszej szkoły, opowiadał Pan Mateusz Radomski, historyk, pracownik Archiwum Państwowego w Katowicach, a także Wiceprezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz, któremu towarzyszyła Pani Paulina Bochenek, skarbnik Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Olkusz.

Pan Mateusz zwrócił uwagę uczniom na istotną rzecz, wyzwolenie oznaczało zastąpienie tyranii nazistowskiej, komunistyczną dyktaturą, pod kontrolą sowiecką.

Pani Paulina natomiast zaprezentowała modę damską, która panowała w latach 40-tych XX wieku.

Zajęcia te były wspaniałą lekcją historii, cytując marszałka Józefa Piłsudskiego „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

• Uprzejmie informujemy, iż 22, 23 i 24 stycznia 2024 r.

odbędą się zebrania z rodzicami

22 stycznia klasy: 1a, 1b, 6a, 6b, 7a, 7b

23 stycznia klasy: 4a, 4b, 4c, 5a

24 stycznia klasy: 2b, 3a, 3b, 5b, 8a

• KONKURS RECYTATORSKI "Rodzina w poezji dziecięcej"

• W dniu 16 stycznia  2024 r. w naszej szkole odbył się etap miejsko-gminny XXI edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla edukacji wczesnoszkolnej pt. "Rodzina w poezji dziecięcej".

Jury w składzie: Iwona Lis , Olga Grzanka, Łukasz Jarosz, wyłoniło spośród uczestników:

Mistrza Recytacji, którym została Alicja Drąg - Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu, dwóch Wicemistrzów Recytacji, którymi zostały: Malwina Kudlik - Skoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu, Aleksandra Mitka - Szkoła Podstawowa w Zawadzie. Przyznano również trzy miejsca dla Laureata, którymi zostali: Amelia Bojanowicz -Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu, Klaudia Głowacka - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Braciejówcei i Franciszek Rogozik - Szkoła Podstawowa w Zawadzie.

Wszystkim nagrodzonym recytatorom GRATULUJEMY i życzymy powodzenia w kolejnym etapie na szczeblu powiatowym.