• Aktualności

      • OSTATNI DZWONEK!

      • Zabrzmiał już ostatni dzwonek... dla naszych ósmoklasistów były to ostatnie chwile spędzone wśród szkolnych kolegów i koleżanek. Jednakże to tylko koniec pewnego etapu, a zarazem początek nowych przyjaźni i przygód! Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 odbyło się na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Podczas uroczystości nie zabrakło chwil wzruszenia, gromkich oklasków i podziękowań dla uczniów, nauczycieli oraz pracowników Szkoły Podstawowej nr 1 w Olkuszu za wieloletnią pracę i zaangażowanie w życie szkoły. Pożegnaliśmy nie tylko ósmoklasistów, ale również panią Ewę Grzankę, która z rąk Pani Dyrektor Ewy Skubis otrzymała symboliczny upominek - anioła, który będzie czuwał nad dalszą drogą - spełniając rolę stróża i opiekuna. Swą nową drogę edukacyjną, od przyszłego roku szkolnego, zaczną również tegoroczni trzecioklasiści, którzy podczas gali obejrzeli piękny program artystyczny uświetniający uroczystość. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów klasy 2a wraz z wychowawcą - panią Jolantą Banyś. Klasy 7a i 7b wraz z wychowawcami - panią Justyną Larą oraz panią Justyną Brzezińską przygotowały pożegnanie klas ósmych. Były łzy wzruszenia, radości, moc serdecznych gestów i podziękowań za wspólnie spędzone lata, które pozostaną w pamięci naszych absolwentów. A teraz pora już na zasłużony odpoczynek! Jeszcze raz życzymy cudownych wakacyjnych chwil!

      • Dzień Dziecka

      • Drogie Dzieci!

       Z okazji Waszego święta życzymy Wam samych radosnych chwil, aby uśmiech zawsze gościł na Waszych twarzach, a każdy dzień był nową, piękną przygodą. Niech spełnią się Wasze marzenia.

       Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły

      • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      • Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w krótkim montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez klasę 1b pod opieką wychowawczyni Danuty Kędzierskiej-Juzaszek przy wsparciu Eweliny Liwochy-Barczyk. Dzieci pięknie recytowały wiersze oraz zaśpiewały piosenki związane z tym wydarzeniem. Natomiast uczniowie klas 4-8 wzięli udział w akademii. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego oraz odśpiewaniem Hymnu narodowego. W części słowno-muzycznej uczniowie klasy 5a pod kierunkiem wychowawczyni Agnieszki Łaskawiec przypomnieli najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja. Dopełnieniem występu był solowy występ uczennicy Leny Dudek. Była to piękna lekcja historii sprzyjająca pielęgnowaniu patriotyzmu wśród uczniów naszej szkoły.

      • Erasmus+ w ramach Akredytacji w naszej szkole

      • Delegacje z Czech oraz Szwecji są tym razem partnerami w naszym programie Erasmus+. Pierwszy dzień wizyty w naszej szkole upłynął w miłej atmosferze. Działania mające na celu integrację oraz wspólną pracę nad zadaniami były okazją do bliższego zapoznania się. Uczniowie biorący udział w programie mieli okazję do zaprezentowania przygotowanych przez siebie materiałów na temat państw i miast, z których pochodzą - jak też przedstawić swoje szkoły i opowiedzieć parę słów o sobie. W kolejnym dniu dołączyła jeszcze do nas delegacja z Węgier i wyruszyliśmy zwiedzać Podziemny Olkusz, który kryje mnóstwo atrakcji i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród naszych partnerów z projektów Erasmus+, którzy gościli w naszym mieście we wcześniejszych edycjach. Piękne eksponaty, ciekawe makiety i historie opowiadane przez przewodnika https://podziemnyolkusz.pl/, wzbudziły zainteresowanie wszystkich uczestników wycieczki. Podczas dalszej wędrówki odwiedziliśmy miejsca pamięci związane z historią ludności żydowskiej zamieszkującej tereny Olkusza na przestrzeni wieków.

       Swoje prezentacje przedstawiły nauczycielki z Węgier, które goszczą w naszej szkole realizując job shadowing, o szkole w Karlskrone opowiedzieli uczniowie ze Szwecji, a koordynatorka z Czech przybliżyła wszystkim temat związany z demokracją.

       Następnie wszyscy wzięli udział w grze terenowej związanej z historią i ciekawostkami o Wielkiej Brytanii i trzecim największym mieście Europy. W międzyczasie koordynatorzy mogli podziwiać nasz szkolny ogród, który powoli budzi się do życia po zimowym śnie. Nie zabrakło również sportowych wyzwań i rozgrywek, które przygotowały wychowawczynie w-f i zawsze gotowa do rywalizacji klasa 7b. Kolejny dzień zaczęliśmy od zwiedzania olkuskiej Bazyliki… cudowne dźwięki zabytkowych organów wprowadziły naszych gości w chwilę zadumy i spokoju. Po zwiedzaniu kościoła udaliśmy się na Szlak Olkuskich Gwarków. Podczas trasy uczestnicy mogli bliżej poznać historię naszego miasta i zabytków związanych ze Srebrnym Grodem. Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Afrykanistyczne, https://www.mok.olkusz.pl/.../muzea/muzeum-afrykanistyczne gdzie piękna wystawa dzieł Władysława Wołkowskiego oraz kolekcja z Czarnego Lądu, wprawiła w zachwyt wszystkich zwiedzających muzeum.

       W otoczeniu wspaniałych prac artystów/fotografików olkuskich wręczone zostały certyfikaty uczestnikom projektu akredytacji Erasmus+ oraz dyplomy za udział w grze

      • XXI EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO ,,RODZINA W POEZJI DZIECIECEJ"

      • Dniu 5 marca 2024 r. w Galerii BWA w Olkuszu odbyła się XXI edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla edukacji wczesnoszkolnej pt. ,,Rodzina w poezji dzieciecej"- etap powiatowy.

       Patronat nad konkursem objęli: Starosta Powiatu Olkuskiego, Małopolski Kurator Oświaty, Wójt Gminy Klucze oraz Wójt Gminy Bolesław.

       Nad organizacją konkursu czuwały nauczycielki: ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olkuszu: Iwona Kulawik, Renata Nieć i Danuta Kędzierska-Juzaszek oraz ze Szkoły Podstawowej w Chechle: Eleonora Lazurowicz-Senejko, Agnieszka Jurczyk-Szatan i Monika Zalewska.

       Jury w składzie: Iwona Lis, Beata Wójcik, Łukasz Jarosz wyłoniło spośród uczestników:

       Mistrza Recytacji Powiatu Olkuskiego, ktorym została:

       Alicja Drąg - Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu opiekun Jadwigi Stasiak

       dwóch Wicemistrzów Recytacji, którymi zostały uczennice:

       Maria Tarasów - Skoła Podstawowa w Bolesławiu opiekun Edyta Sadzawicka

        Solomia Stetsko - Szkoła Podstawowa w Kluczach opiekun Agnieszka Szarek.

       Wyróżnienia otrzymali uczniowie:

       Amelia Bojanowicz - Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu opiekun Iwona Kulawik

       Aleksandra Janik - ZSP w Zarzeczu opiekun Renata Szatan

       Malwina Myca - ZS w Wolbromiu opiekun Barbara Wróbel

       Piotr Kuś - ZSP w Kąpielach Wielkich opiekun Lidia Mąkol

       Maja Zub - Szkoła Podstawowa w Kluczach opiekun Agnieszka Szarek.

       Wszystkim nagrodzonym recytatorom gratulujemy!

      • DZIEŃ OTWARTY JEDYNKI

      • Przed rodzicami przyszłych pierwszoklasistów trudny wybór. Dni otwarte w szkołach mają za zadanie pomóc w podjęciu tej trudnej decyzji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dnia 6 marca w godzinach popołudniowych w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się „Dzień Otwarty Jedynki”. Na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji. Przyszli uczniowie wraz z rodzicami obejrzeli przedstawienie o Mikołaju Koperniku w wykonaniu klasy 2a, następnie dzieci w małych grupach uczestniczyły w różnych zajęciach: wykonywały ćwiczenia sprawnościowe z wykorzystaniem sprzętu sportowego, brały udział w zajęciach kreatywnych, komputerowych, językowych i świetlicowych. Rodzice mieli możliwość spotkania się z dyrektorem szkoły Ewą Skubis. Na zakończenie dzieci otrzymały zaliczenia w „Indeksie Jedynki”, a na pożegnanie czekał smaczny poczęstunek. Mamy nadzieję, że spotkamy się 1 września 2024 roku.

      • Mikołaj Kopernik - patron naszej szkoły

      • 19 lutego obchodzimy rocznicę urodzin patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika. Z tej to okazji uczniowie klasy 2a wystąpili przed kolegami z młodszych klas z montażem słowno-muzycznym przybliżającym sylwetkę wielkiego astronoma. Na urodzinach nie mogło zabraknąć małego poczęstunku, więc wszyscy częstowali się piernikami, z których słynie Toruń, rodzinne miasto Kopernika.

      • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) 2024

      • Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zaplanowana jest na wtorek 6 lutego 2024 r. Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu mają na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

      • LEKCJA HISTORII

      • „WYZWOLENIE, ALE CZY WOLNOŚĆ?!”

       19 stycznia 2024 r. lekcję historii rozpoczął chórek szkolny, który zaprezentował piosenkę Marka Grechuty pt.: „Wolność”.

       20 stycznia 1945 roku nasze miasto opuściły ostatnie oddziały wojska niemieckiego. Zakończył się tym samym dla Olkuszan czas okupacji hitlerowskiej. Do miasta wkroczyły wojska Armii Czerwonej.

       O tych wydarzeniach, w przeddzień 79. rocznicy „Wyzwolenia Olkusza” uczniom naszej szkoły, opowiadał Pan Mateusz Radomski, historyk, pracownik Archiwum Państwowego w Katowicach, a także Wiceprezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz, któremu towarzyszyła Pani Paulina Bochenek, skarbnik Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Olkusz.

       Pan Mateusz zwrócił uwagę uczniom na istotną rzecz, wyzwolenie oznaczało zastąpienie tyranii nazistowskiej, komunistyczną dyktaturą, pod kontrolą sowiecką.

       Pani Paulina natomiast zaprezentowała modę damską, która panowała w latach 40-tych XX wieku. 

       Zajęcia te były wspaniałą lekcją historii, cytując marszałka Józefa Piłsudskiego „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

      • KOMUNIKAT

      • Uprzejmie informujemy, iż 22, 23 i 24 stycznia 2024 r. 

       odbędą się zebrania z rodzicami 

       22 stycznia klasy: 1a, 1b, 6a, 6b, 7a, 7b

       23 stycznia klasy: 4a, 4b, 4c, 5a

       24 stycznia klasy: 2b, 3a, 3b, 5b, 8a

       Zapraszamy

      • KONKURS RECYTATORSKI "Rodzina w poezji dziecięcej"

      • W dniu 16 stycznia  2024 r. w naszej szkole odbył się etap miejsko-gminny XXI edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla edukacji wczesnoszkolnej pt. "Rodzina w poezji dziecięcej".

       Jury w składzie: Iwona Lis , Olga Grzanka, Łukasz Jarosz, wyłoniło spośród uczestników:

        Mistrza Recytacji, którym została Alicja Drąg - Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu, dwóch Wicemistrzów Recytacji, którymi zostały: Malwina Kudlik - Skoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu, Aleksandra Mitka - Szkoła Podstawowa w Zawadzie. Przyznano również trzy miejsca dla Laureata, którymi zostali: Amelia Bojanowicz -Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu, Klaudia Głowacka - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Braciejówcei i Franciszek Rogozik - Szkoła Podstawowa w Zawadzie.

       Wszystkim nagrodzonym recytatorom GRATULUJEMY i życzymy powodzenia w kolejnym etapie na szczeblu powiatowym.

      • "Mikołajki – dzień jak z bajki"

      • „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
       Wszystkie dzieci na Niego czekają.
       Moc prezentów każdemu przyniesie,
       Każde dziecko z prezentów się cieszy….”

       Dziś Święty Mikołaj odwiedza dzieci na całym świecie. Do naszej szkoły także zawitał, aby sprawić niespodziankę wszystkim uczniom.

       Dzieci już od samego rana nasłuchiwały dzwonków sań i co chwilę wyglądały przez okno. Uczniowie klasy 3b przygotowali z tej okazji uroczy program artystyczny pt. „Mikołajki – dzień jak z bajki”. Były recytowane wiersze, śpiewane piosenki, był też taniec i piękne stroje.
       Nareszcie Święty Mikołaj przybył w asyście swoich pomocników – Elfów. Oprócz worka pełnego prezentów przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi i prosił, aby były grzeczne. Na zakończenie wszystkim osobiście wręczał upominki – dla każdego coś dobrego!

       Wizyta Świętego Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten z pewnością pozostanie w pamięci wszystkich uczniów.

       Święty Mikołaju – do zobaczenia za rok!

      • ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

      • 14 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. Została ona uświetniona obecnością Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Pana Romana Piaśnika oraz obecnością Dyrekcji i Nauczycielek przedszkoli, których absolwentami są nasi uczniowie. Pierwszoklasiści zaprezentowali krótki program artystyczny, rozpoczynając go dostojnym krokiem poloneza. Następnie ślubowali na sztandar szkoły być jak najlepszymi uczniami i uczyć się tego, co dobre i piękne. Po ślubowaniu Burmistrz MiG Olkusz Pan Roman Piaśnik z Panią Dyrektor Szkoły Ewą Skubis, dokonali aktu pasowania pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Olkuszu. Na koniec dzieci otrzymały drobne upominki i pamiątkowe dyplomy.

       Życzymy naszym pierwszoklasistom wielu sukcesów oraz jak najwięcej radosnych chwil w szkole.