• Aktualności

  • Aktualności

            • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2025/2026

            • Za nami jeden z najbardziej poruszających i pełnych emocji dni w kalendarzu naszej szkoły. Uroczyste zakończenie roku szkolnego, które odbyło się w gościnnych murach MOK-u, na długo pozostanie w naszych sercach. To był czas radości i sukcesów, ale też momentów pełnych łez i wzruszenia. Wydarzenie rozpoczęło się od wspaniałego występu artystycznego uczniów klasy 2b, którzy swoim entuzjazmem wprowadzili wszystkich w wyjątkowy nastrój. Następnie nadszedł czas na pożegnanie starszych kolegów z klas 3. Ważnym punktem  było wręczenie  Statuetek Jedynki dla uczniów klas 1-3 oraz 4-8 będących symbolem najwyższych osiągnięć i zaangażowania.
              Kolejnym punktem było wzruszające pożegnanie absolwentów – klas ósmych. To oni, jako najstarsi w tym roku, przekazali młodszym kolegom sztandar naszej szkoły. 

              W dalszej części cała społeczność szkolna żegnała osoby odchodzące na zasłużoną emeryturę. Oficjalnie podziękowaliśmy dwóm wspaniałym paniom z edukacji wczesnoszkolnej – Iwonie Kulawik i Jolancie Banyś, za lata troski, cierpliwości i ciepła, które dały najmłodszym uczniom; pani Beacie Wadas od wychowania fizycznego, za lata rozbudzania sportowych pasji, organizację olimpiad szkolnych,  przygotowanie uczniów do licznych zawodów sportowych; niezastąpionej pani Zosi z obsługi. Ich oddanie, codzienna praca i serce na zawsze odcisnęły piękny ślad w historii naszej szkoły.
              Niezwykle poruszającym punktem było pożegnanie Pani Dyrektor, Ewy Skubis, która przez 20 lat kierowała naszą szkołą z ogromnym oddaniem i profesjonalizmem. Bycie dyrektorem było dla Niej misją, powołaniem i ogromnie ważną częścią życia.


              Na koniec pragniemy również podziękować przewodniczącemu Rady Rodziców, panu Marcinowi Wąsielowi oraz jego zastępcy pani Annie Karolczyk za wieloletnią współpracę,  bezinteresowne zaangażowanie, nieocenione wsparcie organizacyjne, otwartość na dialog oraz za to, że zawsze można było liczyć na ich pomocną dłoń w realizacji szkolnych inicjatyw.


              Dziękujemy wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom za ten wspólny rok. Absolwentom życzymy powodzenia w szkołach średnich, a wszystkim – wspaniałych i bezpiecznych wakacji.

            • IX POWIATOWY KONKURS POETYCKI IM. ANNY PIĄTEK

            • 3 czerwca 2026 roku w naszej szkole został rozstrzygnięty IX Powiatowy Konkurs Poetycki im. Anny Piątek dla klas IV-VIII Szkół Podstawowych Powiatu Olkuskiego „Moja miejscowość, mój mały świat”.

              Uroczystość prowadził pomysłodawca Konkursu, nauczyciel naszej szkoły, a również poeta i muzyk, Łukasz Jarosz. Słowo wspomnieniowe o Patronce Konkursu, zmarłej w 2025 roku Annie Piątek wygłosili jej przyjaciele: Renia Włodarczyk, olkuska poetka, Jacek Majcherkiewicz, poeta, malarz i satyryk, Grzegorz Ludwiczak, poeta, założyciel grupy „Zielone Światło” przy Stowarzyszeniu „Wszyscy dla Wszystkich”. Uczniowie naszej szkoły przygotowali również program artystyczny składający się z piosenek i wierszy Patronki Konkursu. Następnie odbyło się wręczenie nagród Laureatom Konkursu. Poniżej przedstawiamy protokół Konkursu.

              Jury IX Konkursu Poetyckiego im. Anny Piątek dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych Powiatu Olkuskiego „Moja miejscowość, mój mały świat” w składzie:

              Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta. Stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak” (gdzie prowadzi poświęconą poezji rubrykę „Moi, mistrzowie”). Autor tomów poezji, książek eseistycznych i biograficznych, książek-wywiadów, a także książek dla dzieci. Ostatnio opublikował: „Wierzę, żeby rozumieć. Z Michałem Hellerem rozmawiają Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek i Zbigniew Liana” (2016, 2021), „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe” (2017), „Sto lat. Książka życzeń” (2018), „Dziennik końca świata” (2019), „Tischner. Biografia” (2020) oraz „Wiersze wybrane” (2020). Laureat m.in. Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezji, Nagrody Klio oraz Medalu Brata Alberta za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nike i Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Mieszka w Krakowie.

              Sylwia Miłkowska - animatorka i promotorka kultury. Ukończyła psychologię. Tłumaczy z niemieckiego. Na antenie internetowego Radia Studnia współprowadziła audycję o literaturze "Mól książkowy”. Pracowała w Fundacji Wisławy Szymborskiej, gdzie zajmowała się m.in. promocją poezji współczesnej. Obecnie pracuje w Instytucie Kultury Willa Decjusza przy projektach z zakresu wielokulturowości. Od lat regularnie współpracuje z krakowskimi instytucjami kultury jak Fundacja Miasto Literatury i Festiwal Miłosza przy projektach literackich.

              Łukasz Jarosz – poeta, muzyk, Laureat Międzynarodowej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, dwukrotnie nominowany do nagrody literackiej Nike, autor killkunastu książek poetyckich, nauczyciel języka polskiego Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaj Kopernika w Olkuszu,

              Na naradzie w maju 2026 roku postanowiło przyznać następujące nagrody:

              Wyróżnienia dla:

              Martyny Gamrot z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bydlinie,

              Nikoli Glanowskiej z Zespołu Szkół w Gołaczewach,

              Mileny Stochel ze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Zawadzie.

              III Miejsce dla Marii Perlak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu,

              II Miejsce dla Józefa Kućmierczyka ze Szkoły Podstawowej im Marii Dąbrowskiej w Sienicznie,

              I Miejsce dla Filipa Gawrona ze Szkoły Podstawowej w Zarzeczu.

              Honorowy patronat nad konkursem objął:

              - Małopolski Kurator Oświaty,

              - Starostwo Powiatowe Olkusz,

              - Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz,

              - Fundacja im. Wisławy Szymborskiej.

              Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!

              Wyświetl mniej

            • Projekt „Już pływam” realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

            • Informacje dotyczące Małopolskiego projektu „Już pływam” w ramach zadania: Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży edycja 2026

              Projekt „Już pływam” realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

              Bezpłatne zajęcia  nauki i doskonalenia pływania  dla uczniów szkół podstawowych z Miasta i Gminy Olkusz. Każdy uczestnik projektu ma zaplanowane 20 godzin zajęć, które będą  się odbywać dwa razy w tygodniu w poniedziałki i piątki w godzinach 16.00-17.00. 

              Czas trwania projektu  od 20 kwietnia -  do 24 czerwca  2026 r.

              Nabór do projektu rozpoczyna się 15 kwietnia o godzinie 18.00. Zgłoszenia tylko emailem: olkuszbasen@wp.pl  w którym wpisujemy (imię i nazwisko dziecka, nazwę szkoły, rok urodzenia, stopień zaawansowania: początkujący/średniozaawansowany). W jednym emailu można zgłosić tylko jednego ucznia.

              W projekcie „Już pływam - edycja 2026” nie mogą uczestniczyć uczniowie, którzy brali już udział w poprzednich edycjach.

              Liczba miejsc ograniczona, o zakwalifikowaniu do projektu decyduje kolejność zgłoszeń na emaila.

            • XXIII edycja POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO DLA KLAS 1-3

            • "Piękna nasza Polska cała"

              Pod takim hasłem przebiegła XXIII edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla klas I - III szkół podstawowych. Patronat nad wydarzeniem sprawował Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk.

              Konkurs organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 1 w Olkuszu i Szkołę Podstawową w Chechle odbył się w olkuskiej Galerii Biura Wystaw Artystycznych.

              - To, że tu jesteście, że zaprezentujecie swoje umiejętności przed szacownym jury i publicznością - to już jest Wasz sukces; niezależnie od tego, które miejsce zajmiecie. Najważniejsze jest to, że przekraczacie swoje granice, stajecie na scenie, a z Wami są dumni rodzice, dziadkowie i nauczyciele. Trzymam za wszystkich kciuki. Scena jest Wasza! - tak uczestników konkursu przywitał starosta Bogumił Sobczyk.

              W tegorocznej edycji uczestniczyło 18 uczniów. Poetyckie interpretacje w wykonaniu młodych recytatorów zachwyciły jurorów oraz publiczność, a każdy występ nagrodzono gorącymi oklaskami.

              Tytuł Mistrza Recytacji Powiatu Olkuskiego jurorzy przyznali Joannie Mączce ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie.

              Wicemistrzami Recytacji Powiatu Olkuskiego zostały:

              Aleksandra Konderak z Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wolbromiu,

              Elena Bubacz ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Bukownie.

              Wyróżnienia otrzymali:

              Lena Dąbrowska ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Olkuszu,

              Agata Musielak ze Szkoły Podstawowej w Chechle,

              Nikola Żezała z Szkoły Podstawowej w Kąpielach Wielkich,

              Liliana Biernacka ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olkuszu,

              Filip Grzanka ze Szkoły Podstawowej w Kwaśniowie Dolnym.

              Występy uczestników oceniało jury w składzie: Łukasz Jarosz, Justyna Gajdziszewska, Beata Sierka, Bożena Kliś.

              Nagrody oraz dyplomy wręczali: Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk, Wicestarosta Rafał Czeladzki, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Chechle Anna Kotara i Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Kluczach Justyna Sajdak.

              Nad przygotowaniem i przebiegiem konkursu czuwały nauczycielki z SP w Chechle: Anna Wójcik – Kochańska, Agnieszka Jurczyk – Szatan i Izabela Milka oraz z SP Nr 1 w Olkuszu: Renata Nieć, Danuta Kędzierska – Juzaszek i Ewelina Kluczyńska – Dudek.

            • OGŁOSZENIE – ZMIANA ADRESU SZKOŁY

            • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu  informuje, że w związku z remontem budynku przy ul. Jana Kantego 5, od dnia 16 lutego 2026 r. do odwołania, działalność placówki zostaje przeniesiona do nowych lokalizacji.

              Nowy adres siedziby i sekretariatu:

              Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Iwaszkiewicza

              ul.  Jana Kochanowskiego 2, 32-305 Olkusz

              Organizacja pracy:

              Sekretariat: czynny w godzinach 7:00 – 15:00 w sali nr 2H

              Adres do korespondencji:

              Prosimy, aby wszelką korespondencję papierową od dnia 16 lutego 2026 r.  kierować wyłącznie na nowy adres wskazany powyżej.

              Przepraszamy za wszelkie niedogodności i liczymy na Państwa wyrozumiałość.

              Z poważaniem,

              Dyrektor Ewa Skubis

            • Powiatowy Konkurs Recytatorski dla klas 1-3, etap miejsko- gminny

            • W dniu 15 stycznia w BWA w Olkuszu odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski dla edukacji wczesnoszkolnej – etap miejsko-gminny pt.: „Piękna nasza Polska cała” organizowany  przez Szkołę Podstawową Nr 1 w Olkuszu.

              Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości artystycznej uczniów, popularyzowanie piękna języka polskiego oraz kształtowanie postaw patriotycznych poprzez poezję.

              Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, wykazując się doskonałą pamięcią, poprawną dykcją oraz dużym zaangażowaniem emocjonalnym. Komisja konkursowa w składzie Agnieszka Kocjan Hickiewicz, Justyna Gajdziszewska oraz Agnieszka Łapaj, po wysłuchaniu wszystkich recytacji, przyznała następujące tytuły:

              Mistrzem Recytacji została Lena Dąbrowska ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Olkuszu
              Wicemistrzami Recytacji zostali Joanna Mączka ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie  oraz Witold Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Olkuszu.

              Przyznano również trzy wyróżnienia:

              Antonina Stachowicz Szkoła Podstawowa w Osieku,

              Liliana Biernacka Szkoła Podstawowa Nr 1 w Olkuszu,

              Jakub Mityk Szkoła Podstawowa Nr 10 w Olkuszu.

              Konkurs przebiegł w miłej i podniosłej atmosferze, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy laureatom i dziękujemy uczniom oraz nauczycielom za przygotowanie do konkursu i pielęgnowanie piękna polskiej poezji.

            • KOMUNIKAT

            • Uprzejmie informujemy, iż 3 i 4 grudnia 2025 r. o godz. 17.00

              odbędą się zebrania z rodzicami 

              3 grudnia klasy I-III

              4 grudnia klasy IV-VIII

              Zapraszamy

            • ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

            • W dniu 6 listopada odbyła się uroczysta ceremonia pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu. To niezwykle ważne wydarzenie rozpoczęło się pięknym programem artystycznym przygotowanym przez najmłodszych - pierwszoklasiści z ogromnym zaangażowaniem recytowali role  i prezentowali swoje umiejętności, wzruszając i zachwycając zgromadzonych rodziców oraz gości. Aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor - Ewa Skubis oficjalnie przyjmując dzieci do grona uczniów. Była to ważna, pełna emocji i radości chwila - pierwszy symboliczny krok w edukacyjną drogę tych wyjątkowych dzieci.

              Życzymy Wam, drodzy pierwszoklasiści, wielu wspaniałych chwil i sukcesów w szkolnej przygodzie!

               

            • ERASMUS DAYS

            • 16 października obchodziliśmy w naszej szkole #ErasmusDays. To już kolejny raz, gdy nasza szkoła angażuje się w działania. Motyw przewodni tegorocznej edycji to wartości Unii Europejskiej: poszanowanie godności ludzkiej, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa człowieka. Nasi uczniowie przygotowali wspaniałe broszury, gazetki i plakaty ukazujące strukturę wybranych państw Unii. Dużym zainteresowaniem cieszyła się część kulinarna wydarzenia! Pięknie ozdobione i własnoręcznie przygotowane potrawy z Czech, Słowacji, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Turcji, Grecji, Włoch, cieszyły się uznaniem wśród degustujących uczniów i nauczycieli. "Different but united forever!" - Różni - a jednak zjednoczeni na zawsze!

            • ERASMUS+

            • W dniach 29.09 - 4.10.2025 uczestnicy programu Erasmus+ wzięli udział w wyjeździe do Grecji, który dostarczył wielu inspiracji. Obserwacje lekcji, m.in. wychowania fizycznego, języka angielskiego oraz działania nauczyciela współorganizującego zajęcia, pozwoliły zobaczyć, jak nowoczesne nauczanie łączy praktykę z zaangażowaniem uczniów. Zajęcia ekologiczne uświadomiły znaczenie zrównoważonego rozwoju, a rozmowy o dobrostanie młodzieży i demokracji szkolnej stały się okazją do wymiany doświadczeń - co jest jednym z kluczowych elementów projektu. Spotkanie pokazało, że mimo różnic kulturowych szkoły w całej Europie łączy wspólny cel - tworzenie przyjaznego i otwartego środowiska edukacyjnego.

            • KONFERENCJA EDUKACYJNA

            • 10.10.2025r uczennice naszej szkoły wzięły udział w konferencji edukacyjnej .

              Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Młodzież kreuje zaangażowanie– program kształtowania postaw liderskich wśród uczniów olkuskich szkół” realizowanego przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”. Dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

              Konferencja była bardzo inspirująca i motywująca cały nasz zespół.

              "Budżet Partycypacyjny SP1 - Jedynka razem tworzymy przyszłość".