• Aktualności

      • „Sustainability: Learn, change, live - One future for all”

      • Troje nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu wzięło udział w międzynarodowym spotkaniu w projekcie pt.”Sustainability: Learn,Change, Live-one Future For All” z udziałem 6 państw: Włoch, Hiszpanii, Grecji, Turcji, Portugalii oraz Polski. Gospodarzem, który przyjął delegację tych państw w dniach od 31 października do 5 listopada była Portugalia. Naszym miejscem docelowym była Venda do Pinheiro, niedaleko Lizbony.

       Pobyt rozpoczęliśmy od wizyt w szkołach współpracujących z koordynatorami Projektu Erasmus. Zapoznaliśmy się z nowatorskimi metodami nauczania, aplikacjami informatycznymi do projektowania 3D oraz z drukowaniem w tej technologii. Portugalscy młodzi uczniowie zaprezentowali swoje projekty 3D. Zrobiło to na nas wielkie wrażenie. Gospodarze przeprowadzili wykłady na temat portugalskiego systemu edukacyjnego i pokazali nam swoją bogato wyposażoną bibliotekę multimedialną.

       Następnie odbyło się spotkanie z burmistrzem miasta Mafra, który bardzo profesjonalnie przyjął swoich gości. Opowiadał o inwestycjach samorządowców w budowie nowocześnie wyposażonych szkół lokalnych. Będąc w tym mieście, zwiedziliśmy kompleks pałacowo-klasztorny. Miejsce to słynie z przepięknej, historycznej biblioteki, pochodzącej z czasów kolonialnych. Potem odwiedziliśmy wioskę Sobreiro prawdziwą perełkę portugalskiego folkloru, gdzie pokazano, w jaki zrównoważony sposób żyli ludzie kilkaset lat temu.

       Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy była Lizbona. Jest to bardzo różnorodne i przepiękne miasto znajdujące się nad rzeką Tag. Najstarszą dzielnicą Lizbony jest Alfama. Jej urokliwe i wąskie uliczki tworzą niesamowity klimat. Odwiedziliśmy również oceanarium, jedną z największych atrakcji stolicy Portugalii, które jest uważane za największe oceanarium w Europie. Uczestniczyliśmy tam w wykładach i warsztatach na temat wpływu oceanu na funkcjonowanie naszej planety. Najważniejsze atrakcje i zabytki Lizbony, zwiedzane w dzień oraz w nocy, zapamiętamy na długo.

       W ostatnim dniu pobytu omawialiśmy realizację projektu, trudności wynikające z pandemii Covid19, dokumentację działań oraz następne spotkanie, które odbędzie się we Włoszech, tym razem wraz z uczniami.

       Nasza wspólna integracja europejska i zrozumienie międzykulturowe na pewno zdały egzamin. Jest to wartość dodana projektu. Wyjazd był dla nas niezapomnianym doświadczeniem. Projekt programu Erasmus+ to nie tylko nowe miejsce, nowa kultura, lekcja samodzielnego życia, ale również poznawanie nowych ludzi, z którymi często przyjaźnie zawiązują się na lata. Staliśmy się jedną europejską rodziną bez żadnych sztucznych granic!

       Dodajemy link do filmu przedstawiającego naszej wspólnej przygody!