• 11 LISTOPADA - SP1 PAMIĘTA

• W naszej szkole dużą wagę przywiązuje się do wartości patriotycznych, symboli narodowych, poszanowania tradycji. W dniu dzisiejszym nasza szkolna społeczność włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu”. O godz. 11.11 ubrani w galowe stroje uczniowie klas najmłodszych, machając biało-czerwonymi chorągiewkami oraz szarfami w barwach narodowych, przepięknie odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Równo godzinę później do hymnu stanęli uczniowie klas starszych. Po odśpiewaniu „Jeszcze Polska nie zginęła…” przyszedł czas na „Rotę”. Śpiewając tę pieśń, oddaliśmy hołd wszystkim poległym za wolność podczas obu wojen i wszelkich zrywów narodowowyzwoleńczych. Za mistrzowskie wykonanie tego właśnie utworu nasz szkolny zespół wokalny pod kierunkiem Doroty Stachowicz-Mączki otrzymał II miejsce w Konkursie Pieśni Patriotycznej „Olkuszanie dla Niepodległej”. Korzystając z okazji pani wicedyrektor Jadwiga Sawicka-Pragnący wręczyła młodym artystom dyplom i statuetkę.

Po części artystycznej przyszedł czas na „powtórkę z historii”.  Nasz gość – pani Katarzyna Łysak - w bardzo interesujący sposób przedstawiła młodzieży drogę Polaków do niepodległości. Przywołała nazwiska ojców niepodległości: Piłsudskiego, Daszyńskiego, Dmowskiego, Witosa, Paderewskiego czy Korfantego. Pomogła uświadomić nam, jak cennym jest fakt, że żyjemy w wolnej ojczyźnie. Na koniec prelegentka zaapelowała, aby młode pokolenie pamiętało o tych wszystkich, którzy przelali krew za Niepodległą.

• DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

• 17 października 2019 r. w naszej szkole odbyły się uroczyste, miejsko – gminne  obchody Dnia Edukacji Narodowej. Gospodarzem uroczystości wraz z Panią Dyrektor Ewą Skubis był Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Pan Roman Piaśnik, który wręczył Nagrody Burmistrza dyrektorom i nauczycielom szkół podstawowych i przedszkoli. Wśród wyróżnionych nauczycieli Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz odebrała Pani Jolanta Banyś. Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 otrzymali Nagrody Dyrektora za osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjnej. Za wzorową pracę zostali nagrodzeni także pracownicy administracji i obsługi. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

• NOWY ROK SZKOLNY 2019/2020

• Dnia 2 września 2019 roku o godzinie 10.00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 dla  klas IV-VIII. Na początku wszyscy zebrani uczcili minutą ciszy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Słuchając nostalgicznej piosenki pt. ,,Gdzie są kwiaty z tamtych lat...’’, oglądaliśmy fotografie wojenne. Tak rozpoczął się program artystyczny zatytułowany ,,Szkoła to coś więcej niż wyścig’’. Uczniowie klas piątych, przygotowani przez swoje panie wychowawczynie, przedstawili pantomimę o pożegnaniu wakacji i o początku roku szkolnego. Ukazali w niej szkołę jako miejsce przeznaczone nie tylko do nauki, ale także dające radość i ciepłe wspomnienia. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor. Powitała wszystkich uczniów oraz nauczycieli, a także przedstawiła nowych pedagogów. Zwróciła uwagę na nowości w szkole, m. in. boisko wielofunkcyjne, salę komputerową oraz salę do nauki geografii i historii. Następnie o godzinie 11.00 rok szkolny rozpoczęły klasy I-III. Najmłodsi uczniowie zostali ciepło i serdecznie powitani przez Panią Dyrektor. Starsi koledzy z klasy IV pod kierunkiem swojej byłej wychowawczyni przygotowali wesołe piosenki oraz wiersze zachęcając dzieci do rozpoczęcia nauki. Wszyscy wystartowali, ale szkoła to coś więcej niż wyścig! To miejsce spotkania z drugim człowiekiem.