• Aktualności

      • KOMUNIKAT

      • Szanowni Państwo,

       od 31 stycznia 2022 r. do 27 lutego 2022 r. uczniowie klas V-VIII przechodzą na naukę zdalną. Uczniowie z klas I-IV kontynuują naukę w trybie stacjonarnym. Zajęcia tak w trybie zdalnym, jak i stacjonarnym odbywać się będą zgodnie z planem lekcji.

       Ewa Skubis

       Dyrektor szkoły

      • HERITAGE ICEBERG: past, present and future

      • https://youtu.be/Mfn35TiQaMY

       W ramach realizacji działań projektu (HERITAGE ICEBERG: past, present and future) w programie Erasmus+, troje nauczycieli z naszej szkoły oraz partnerzy z Włoch, Bułgarii, Szwecji, Turcji i Malty spotkali się w Benevento (Benewent) we Włoszech.

       Pierwszego dnia zapoznaliśmy się z systemem edukacji włoskich partnerów. Mieliśmy również okazję porozmawiać o ich sukcesach,  bolączkach i sposobach rozwiązywania ich codziennych problemów. Ponadto, poznaliśmy ich metody pracy oraz rozmawialiśmy o tym, jak powinna wyglądać szkoła XXI wieku.

       Uczestniczyliśmy w zajęciach pokazowych oraz mieliśmy możliwość obejrzenia szkoły, między innymi bogato wyposażonych pracowni i warsztatów pracy. Mieliśmy zaszczyt poznać i posłuchać znakomitego nauczyciela, który zajął czołowe miejsce w konkursie światowym nauczycieli (Global Teacher Prize). Obejrzeliśmy prezentacje przygotowane przez uczniów na temat najważniejszych zabytków oraz elementów kultury bułgarskiej.

       Następnie uczniowie oprowadzili nas po Benevento. Poznaliśmy historyczne miejsca dziedzictwa Benewentu, dostrzegając pewne podobieństwa z naszymi. Jest to piękne miasto pełne zabytków i legend, które pozostaną na zawsze w naszej pamięci.

       W drugim dniu odwiedziliśmy Neapol. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum archeologicznego, czyli starożytnego miasta ( Herculanum), zasypanego przez erupcję wulkanu Wezuwiusz - 20 metrów pod ziemią. Analizowaliśmy jak zmieniło się życie mieszkańców na przestrzeni wieków i zobaczyliśmy, jak żyli mieszkańcy państwa rzymskiego na co dzień, jak wyglądały sklepy, bary uliczne, uliczki, jak mieszkali biedni i bogaci ludzie. Mogliśmy też zaobserwować lekcję historii w muzeum, która była ciekawą formą zachęcającą i motywującą młodzież do studiowania zagadnień dotyczących początków korzeni naszej cywilizacji. Później zajrzeliśmy w różne zakątki Neapolu, gdzie odkryliśmy piękno i bogactwo tej europejskiej perły. Zapoznaliśmy się z tradycjami świątecznymi z okolic Neapolu. Tymi informacjami na pewno się podzielimy z naszymi uczniami w ramach rozpowszechniania rezultatów projektu.

       W trzecim dniu szkoliliśmy się w dziedzinie Gamifikacji Procesu Edukacyjnego poprzez wykłady, prezentacje i warsztaty. Był to główny cel naszego spotkania we Włoszech. Odkryliśmy na nowo, że wprowadzenie gier i zabaw w procesie nauczania jest kluczem do efektywnej i wydajnej nauki. Poznaliśmy interesujące aplikacje oraz „triki” służące podwyższeniu motywacji wśród naszych uczniów. Wieczorem tego dnia spotkaliśmy się z lokalną władzą i zwiedziliśmy pałac. Rozmawialiśmy o wyzwaniach stojących przed dzisiejszą edukacją i przedstawiliśmy projekt związany z dziedzictwem naszych miast.

       Ostatni dzień to podsumowanie spotkania, dotychczasowych działań projektowych, stopień osiągnięcia celów,  podziału  obowiązków na przyszłe działania, ustalenie  dat przyszłych spotkań oraz analiza zagrożenia wynikającego z pandemii Covid -19. Wykonaliśmy również wstępną ewaluację oraz zidentyfikowaliśmy mocne i słabe strony projektu.

       To spotkanie było pierwszym krokiem tej wspaniałej przygody. Udowodniliśmy, że pomimo naszych kulturowych różnic, świetnie się rozumiemy i poruszamy we właściwym kierunku dla dobra naszych uczniów, społeczności  oraz  szkół.

        

      • „Sustainability: Learn, change, live - One future for all”

      • Troje nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu wzięło udział w międzynarodowym spotkaniu w projekcie pt.”Sustainability: Learn,Change, Live-one Future For All” z udziałem 6 państw: Włoch, Hiszpanii, Grecji, Turcji, Portugalii oraz Polski. Gospodarzem, który przyjął delegację tych państw w dniach od 31 października do 5 listopada była Portugalia. Naszym miejscem docelowym była Venda do Pinheiro, niedaleko Lizbony.

       Pobyt rozpoczęliśmy od wizyt w szkołach współpracujących z koordynatorami Projektu Erasmus. Zapoznaliśmy się z nowatorskimi metodami nauczania, aplikacjami informatycznymi do projektowania 3D oraz z drukowaniem w tej technologii. Portugalscy młodzi uczniowie zaprezentowali swoje projekty 3D. Zrobiło to na nas wielkie wrażenie. Gospodarze przeprowadzili wykłady na temat portugalskiego systemu edukacyjnego i pokazali nam swoją bogato wyposażoną bibliotekę multimedialną.

       Następnie odbyło się spotkanie z burmistrzem miasta Mafra, który bardzo profesjonalnie przyjął swoich gości. Opowiadał o inwestycjach samorządowców w budowie nowocześnie wyposażonych szkół lokalnych. Będąc w tym mieście, zwiedziliśmy kompleks pałacowo-klasztorny. Miejsce to słynie z przepięknej, historycznej biblioteki, pochodzącej z czasów kolonialnych. Potem odwiedziliśmy wioskę Sobreiro prawdziwą perełkę portugalskiego folkloru, gdzie pokazano, w jaki zrównoważony sposób żyli ludzie kilkaset lat temu.

       Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy była Lizbona. Jest to bardzo różnorodne i przepiękne miasto znajdujące się nad rzeką Tag. Najstarszą dzielnicą Lizbony jest Alfama. Jej urokliwe i wąskie uliczki tworzą niesamowity klimat. Odwiedziliśmy również oceanarium, jedną z największych atrakcji stolicy Portugalii, które jest uważane za największe oceanarium w Europie. Uczestniczyliśmy tam w wykładach i warsztatach na temat wpływu oceanu na funkcjonowanie naszej planety. Najważniejsze atrakcje i zabytki Lizbony, zwiedzane w dzień oraz w nocy, zapamiętamy na długo.

       W ostatnim dniu pobytu omawialiśmy realizację projektu, trudności wynikające z pandemii Covid19, dokumentację działań oraz następne spotkanie, które odbędzie się we Włoszech, tym razem wraz z uczniami.

       Nasza wspólna integracja europejska i zrozumienie międzykulturowe na pewno zdały egzamin. Jest to wartość dodana projektu. Wyjazd był dla nas niezapomnianym doświadczeniem. Projekt programu Erasmus+ to nie tylko nowe miejsce, nowa kultura, lekcja samodzielnego życia, ale również poznawanie nowych ludzi, z którymi często przyjaźnie zawiązują się na lata. Staliśmy się jedną europejską rodziną bez żadnych sztucznych granic!

       Dodajemy link do filmu przedstawiającego naszej wspólnej przygody!

      • II edycja projektu RKO

      • Rusza rekrutacja do II edycji projektu „Rozwój kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych gminy Olkusz”

       W naszej szkole w roku szkolnym 2021/2022 zorganizowane zostaną zajęcia z następujących przedmiotów:

       1. Zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze dla klas 1 –  3:

       • J. polski
       • Matematyka
       • J. angielski

       2. Zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze dla klas 4 – 8:

       • J. polski
       • Matematyka
       • J. angielski
       • J. niemiecki

       3. Zajęcia logopedyczne

       4. Terapia pedagogiczna

       5. Zajęcia uczę się uczyć

       6. Zajęcia – umiejętność radzenia sobie ze stresem Mindfulness ćwiczymy uważność dla  klas 1 – 8

       7. Trening umiejętności społecznych

       8. Instrumental enrichment (program rozwijający struktury inteligencji)

       9. Zajęcia rozwijające dla uczniów klas 1 – 3:

       • Zajęcia rozwijające logiczne myślenie
       • Zajęcia szachowe
       • Programowanie z DASH
       • Koło matematyczne z elementami programowania

       10. Zajęcia rozwijające dla uczniów klas 4 – 8:

       • Matematyka w szkole i w życiu - klasa 4-8
       • J. niemiecki dla klas 7-8
       • J. angielski
       • Mistrzowie programowania.

       Zgodnie z zapisami wniosku aplikacyjnego zajęcia prowadzone będą w trybie cotygodniowych 1 - godzinnych zajęć dodatkowych z nauczycielami/pedagogami z naszej szkoły. 

       Uprawnionymi do wzięcia udziału w projekcie są uczniowie i nauczyciele Naszej szkoły, którzy spełniają warunki udziału w projekcie określone w Regulaminie projektu.

       Dokumenty rekrutacyjne przyjmowane są w sekretariacie naszej szkoły w terminie do 20.09.2021 r. w godzinach pracy sekretariatu. O zakwalifikowaniu się do udziału w zajęciach decydować będzie liczba przyznanych punktów, zgodnie z kryteriami zawartymi w Regulaminie projektu.

       Na komplet dokumentów rekrutacyjnych dla ucznia składają się:

       • Karta Zgłoszenia Udziału w Projekcie (Załącznik 1a)
       • Deklaracja – oświadczenie o uczestnictwie w Projekcie (Załącznik 2)

       Regulamin_projektu.pdf

       Zalącznik_1a.pdf

       Zalącznik_1b.pdf

       Zalącznik_2.pdf

      • NOWY ROK SZKOLNY

      • Drogie Uczennice i Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice!

       Serdecznie zapraszamy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego, które z powodów bezpieczeństwa ograniczy się do spotkań zespołów klasowych z wychowawcami klas według harmonogramu umieszczonego pod poniższymi informacjami.

       Prosimy, aby Uczniowie (bez objawów chorobowych wskazujących na infekcję dróg oddechowych, których domownicy nie przebywają w kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych) przybyli do Szkoły w wyznaczonych godzinach w założonych maseczkach zasłaniających usta i nos (nie gromadzili się wcześniej przed budynkiem Szkoły), stosowali się do obowiązujących procedur na terenie budynku szkolnego – przy wejściu zdezynfekowali dłonie, zachowywali konieczny dystans, udawali się bezpośrednio do przydzielonej sali lekcyjnej, stosowali się do wskazań nauczycieli oraz pozostałych pracowników Szkoły.

       Organizacja pracy Szkoły i zasady bezpieczeństwa obowiązujące w nowym roku szkolnym zostaną omówione z Uczniami, a w przypadku najmłodszych również z ich rodzicami / opiekunami obecnymi w trakcie pierwszego spotkania z Wychowawcą i Dyrektorem Szkoły (na teren Szkoły może wejść jeden rodzic / opiekun jednego dziecka).

       Procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii Covid-19

       Zapraszamy!

       Ewa Skubis

       Dyrektor Szkoły

       Od 2 września 2021 r. uczniowie wchodzą i wychodzą ze szkoły w następującym porządku:

       1a; 1b - wejście główne

       2a; 2b; 2c - wejście od placu zabaw

       3a; 3b - wejście od placu zabaw

       4a; 4b; 5a; 5b; 6a - wejście od placu zabaw

       7a; 7b; 8a; 8b; 8c - wejście główne

      • KOMUNIKAT

      • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbędzie się 1 września 2021 r. 

       Klasy II-VIII spotykają się z wychowawcami w salach.

       Klasy I spotkanie na sali gimnastycznej.

       Porządek rozpoczęcia roku szkolnego:

       Wejście do sali gimnastycznej od strony boiska szkolnego:

       1a - SG godz. 10.00

       1b - SG godz. 11.00

       Wejście główne:

       2a - s. 6 godz. 9.30

       2b - s. 7 godz. 9.30

       2c - s. 5 godz. 9.30

       Wejście od strony placu zabaw:

       3a - s. 16 godz. 10.30

       3b - s. 14 godz. 10.30

       4a - s. 11 godz. 9.00

       4b - s. 12 godz. 9.00

       5a - s. 14 godz. 9.00

       5b - s. 13 godz. 9.00

       Wejście główne:

       6a - s. 12 godz. 10.30

       7a - s. 15 godz. 10.30

       7b - s. 10 godz. 10.30

       8a - s. 10 godz. 9.00

       8b - s. 16 godz. 9.00

       8c - s. 15 godz. 9.00

       W tym dniu uczniowie nie schodzą do szatni, ubrania wierzchnie zabierają do sal, nie zmieniają obuwia.

      • Mobilność wirtualna programu Erasmus+ w ramach projektu „..And health for all”

      • W dniach 31.05.2021 r. do 04.06.2021 r. siedmiu uczniów z naszej szkoły oraz trzech nauczycieli brało udział w wymianie wirtualnej ze szkołami z Estonii, Szwecji, Niemiec, Włoch oraz Grecji. To właśnie szkoła grecka była gospodarzem ostatniej już wymiany uczniowskiej w ramach programu Erasmus+ „.. And health for all”. Z powodu pandemii Covid-19 i braku możliwości goszczenia w greckiej szkole wszystkie działania odbywały się za pomocą internetu.

       Podczas tej wymiany uczestnicy poznali bliżej szkołę partnerską z Grecji oraz ich narodowe piosenki, tańce, potrawy oraz prace na co dzień. Mogli również zobaczyć  jak wyglądają lekcje wychowania fizycznego w greckiej szkole. W drugim dniu uczniowie brali udział w warsztatach, podczas których przygotowywali zdrowe przekąski, nauczyli się greckich tańców oraz przeprowadzili proste eksperymenty. Wszyscy świetnie się bawili tańcząc w rytmie greckich tradycyjnych piosenek.

       Po wirtualnej wycieczce po Akropolu uczestnicy dowiedzieli się jak wyglądała starożytna olimpiada, muzyka i instrumenty. Następnie uczniowie z sukcesem przetestowali swoją wiedzę w wirtualnym quizie oraz udowodnili, że najskuteczniejszą metodą nauki jest gra i zabawa. Co ważne, nikt nie przegrał, wszyscy byli wygranymi.

       Ostatni dzień był dniem podsumowań i ewaluacji. Każda ze szkół opowiedziała czego nauczyła się podczas projektu, co było źle zrobione i wymaga poprawy, a które działania były dobrze przeprowadzone i należy je kontynuować. Szkoła grecka zaprezentowała jeden z produktów końcowych, czyli książkę kucharską z narodowymi zdrowymi przepisami. Książka ta jest dostępna na stronach projektu, zachęcamy do czytania i gotowania zdrowych potraw!

       https://healthy-life-erasmus.blogspot.com/

       Dzięki udziałowi w projekcie cała społeczność szkolna pogłębiła swoją wiedzę na temat zdrowego trybu życia. Uczniowie mieli wspaniałą okazję zrozumieć jak ważna jest nauka języków obcych i poćwiczyć porozumiewanie się w języku angielskim. Wielką wartością jest to, że wszyscy uczestnicy zrozumieli, iż mimo różnic między krajami jesteśmy podobni i tworzymy jedną wielką społeczność europejską.

       Opiekunami tych innowacyjnych zajęć byli: panie Justyna Lara i Sandra Dąbek oraz koordynator projektu - pan Edwin Caraballo-Cortes.

      • OGŁOSZENIE

      • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu 

       ogłasza nabór na stanowisko pracy:

       Animator sportowo-rekreacyjny na kompleksie sportowo-rekreacyjnym

       przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu powstałym w ramach

       GMINNEGO PROGRAMU REWITALIZACJI OLKUSZA NA LATA 2016-2026

       Ogloszenie.pdf

      • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

      • 25 czerwca 2021 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021. O godz. 9.00 rozdali świadectwa swoim wychowankom nauczyciele klas I-III. Następnie o godz. 10.00 pożegnali się ze swoimi uczniami, wręczając im świadectwa, nauczyciele klas IV-VII. Szczególnie uroczyście, a zarazem ciepło pożegnaliśmy absolwentów naszej szkoły. O godzinie 11.00, uczniowie klas VIII spotkali się z Dyrekcją, wszystkimi nauczycielami oraz przedstawicielami klas VII. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Pani Dyrektor. „Najważniejsze to być lepszym od siebie samego z dnia wczorajszego” – to myśl, którą zakończyła przemówienie. Następnie podziękowała nauczycielom za pracę oraz pożegnała Małgorzatę Borgosz, która zakończyła pracę w Radzie Rodziców. Wychowawcy klas wręczyli swoim wychowankom Listy Pochwalne za uzyskanie wysokich ocen w nauce i przykładną postawę. Krótkie pożegnanie przygotowali uczniowie klas VII. Był wiersz, piosenka oraz drobne upominki. Wspólnie obejrzeliśmy prezentację „Przeżyjmy to jeszcze raz”. Różnorodne zdjęcia rozbawiły wszystkich i wzruszyły. „Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna”.

      • Piątka dla Natury

      • Klasa I c znalazła się w gronie 20 nagrodzonych prac w konkursie edukacyjnym „Velvet. Piątka dla Natury” w kategorii Ekowyzwanie. Uczniowie wykonując swoje pracy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, starannością i kreatywnością. Konkurs był impulsem do aktywnego i kreatywnego promowania postaw proekologicznych. Pielęgnujemy nawyki zgodnie z hasłem „Działamy dziś, z myślą o jutrze!”

       Zapraszamy do obejrzenia galerii prac

      • POWRÓT DO NAUKI STACJONARNEJ

      • Szanowni Rodzice i Uczniowie,

       od 31 maja 2021r. (poniedziałek) nareszcie wszystkie klasy od I – VIII wracają do nauki stacjonarnej w szkole. Tym samym od poniedziałku obowiązywać będzie plan lekcji w godzinach poprzedzających zdalną naukę. 

       Przypominam, iż wszystkie zajęcia organizowane na terenie szkoły będą prowadzone z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. W związku z powyższym:

       1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję koronawirusem Covid oraz, gdy domownicy nie przebywają w izolacji, kwarantannie.
       2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję.
       3. Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły.

       Zadbajmy wszyscy o to, aby w naszej szkole było bezpiecznie.

       Ewa Skubis

       dyrektor szkoły

      • IV POWIATOWY MARATON JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      • Sukces Uczennic naszej szkoły w IV Powiatowym Maratonie Języka Angielskiego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz Starosty Powiatu Olkuskiego. Podczas tegorocznej edycji maratonu i wśród laureatów znalazły się dwie uczennice naszej szkoły: Zuzanna Dudzikowska z klasy 8b, która zajęła 2 miejsce w części językowej oraz Maja Mączka z klasy 7a laureatka 1 miejsca w części plastycznej i 3 miejsca w części muzycznej. Gratulujemy serdecznie i życzymy wielu sukcesów w przyszłości!

      • Organizacja wchodzenia i wychodzenia ze szkoły

      • Szanowni Państwo,

       od 17 maja 2021 r. uczniowie wchodzą i wychodzą ze szkoły w następującym porządku:

       1a; 1b; 1c - wejście główne

       2a; 2b; 3a; 3b - wejście od placu zabaw

       4a; 4b; 5a; 6a; 6b - wejście od placu zabaw

       7a; 7b; 7c; 8a; 8b - wejście główne

       Uczniowie klas 1-3 nie schodzą do szatni, ubrania wierzchnie zabierają do sal, nie zmieniają obuwia.